5 chóry

wpis w: Bez kategorii | 0

 

Zespół Staroobrzędowców „Unison”

Daugavpils (Łotwa)

dyryguje: o. Nikołaj Wasiliew

kategoria: chóry parafialne
Zespół reprezentuje Staroprawosławną Cerkiew Pomorską Łotwy i Litwy. Jego celem działalności jest upowszechnianie znamiennego raspiewu oraz przybliżanie miłośnikom dawnej muzyki cerkiewnej śpiewu staroobrzędowców. Zespół występował w Estonii, Białorusi i Polsce (m.in. Laureat MFMC). Do niedawna kierownikiem Zespołu był przewodniczący Centralnej Rady Staroprawosławnej Pomorskiej Cerkwi Łotwy – o. Aleksij Żyłko (1945- 2021). Aktualnie dyrygentem Zespołu jest o. Nikołaj Wasiliew – duchowy mentor społeczności staroobrzędowców Rygi oraz Suwalskiego Kościoła Staroobrzędowców w Polsce.
PROGRAM

  1. Święty Męczennik Anfinogor – Swietie tichyj
  2. Na goru iduszczim
  3. Dnies’ niepłodnaja wrata
  4. Driewa rady Adam
  5. Krasien i dobr
  6. Wieliczanije Wozdwiżeniju Cziestnago Kriesta
  7. O Tiebie radujetsia

Chór Parafialny

Sztokholm, Szwecja

dyryguje: Richard Kovar
kategoria: chóry parafialne
Chór składa się z ludzi o różnym stopniu doświadczenia muzycznego, od amatorów po profesjonalnie wykształconych muzyków, którzy wspólnie uświetniają parafialne nabożeństwa. Repertuar Chóru obejmuje różne style, od starych śpiewów unisono, po oprawy chóralne. Chór kierowany przez Andrzeja Boubleja dwukrotnie uczestniczył w MFMC w latach 1993 i 1996. Obecnie dyrygentem Chóru jest Richard Kovar. Urodził się na Słowacji, gdzie studiował muzykę sakralną i kompozycję w Konserwatorium Duchownym w Bratysławie. Po przeprowadzce do Szwecji studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie w Göteborgu. Jego specjalnością jest muzyka bizantyjska, serbska, znamienny raspiew i karpato-ruskie prostopinija, które adaptuje na j. szwedzki.
PROGRAM

  1. Antyfona gł. 1
  2. Antyfona gł. 1 z Troparionem Jedinorodnyj Synie
  3. Antyfona gł. 1 Świąteczny Troparion i kondak
  4. Triswiatoje – greczeskij raspiew
  5. Richard Kovar – Chieruwimskaja piesń w j. szwedzkim

 

Chór Cerkwi Uspeńskiej

Warszawa, Polska

dyryguje: Łukasz Rejt

kategoria: chóry parafialne
Chór powstał w 2000 r. z inicjatywy i pod kierownictwem Łukasza Rejta. Jest jednym z czterech chórów działających przy cerkwi OO Bazylianów. Składa się z mieszkających na stałe w Warszawie Ukraińców, a także z pochodzących spoza stolicy ukraińskich studentów uczelni warszawskich oraz imigrantów z Ukrainy. Chór brał udział w uroczystościach pogrzebowych de Werszowiec-Reya, Aleksandra Małachowskiego oraz Jacka Kuronia; śpiewał też podczas nabożeństw żałobnych odprawianych na Prawosławnym Cmentarzu na Woli w kwaterach żołnierzy ukraińskich poległych w 1920 r. w obronie Warszawy. Chór koncertuje, bierze udział w festiwalach (jest m.in. laureatem MFMC), ma na koncie 3 płyty. W 2007 r. wziął udział w nagraniach na potrzeby serialu TVP „Plebania”. Chórem kieruje od 2003 r. Łukasz Rejt – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Regenckiego w Przemyślu, chórzysta wielu zespołów, w tym Ukraińskiego Chóru Męskiego „Żurawli”.
PROGRAM

  1. Grigorij Lwowski – Iże Cheruwymy
  2. Jurij Slastion – U Carstwi Twojim
  3. Irina Denisowa – Anheł wopijasze (melodia bizantyjska)
  4. Ołeksandr Koszyc – Tiło Chrystowe
  5. Divna Ljubojević – Tebe pojem (serbskie) solo: Joanna Korenicka-Rejt i Maria Kapeluch
  6. Hryhorij Wereta – Kant pro spasinnia

 

Chór „Błahowysnik”

Syhot, Rumunia

dyryguje: Margareta Lauruc
 kategoria: chóry parafialne
Chór działa od ponad 15 lat i śpiewa w czasie nabożeństw w macierzystej parafii. Oprócz muzyki cerkiewnej wykonuje również pieśni zakarpackie. Chór śpiewa w j. ukraińskim, rumuńskim i cerkiewnosłowiańskim, bierze udział w licznych festiwalach. Dyrygentką Chóru jest prof. Margareta Lauruc – żona proboszcza parafii – Mykoły. Pracuje jako nauczycielka w szkole w Syhocie, laureatka festiwali, uhonorowana dyplomem specjalnym Patriarchy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego – Daniela.
PROGRAM

  1. Autor nieznany – I Antyfona
  2. Fiodor Kopinec – Iże Cheruwymy (karpatoruski raspiew)
  3. Autor nieznany – О Теbi
  4. Dmitrij Bortniański – Jakże Ti sławnyj
  5. Romuald Twardowski – Wo Carstwii Twojem
  6. Piotr Turczaninow – Chrystos woskrese

Chór Kameralny „In Laetitia”

Warszawa, Polska

dyryguje: Barbara Kucharczyk

kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór działający pod opieką Stowarzyszenia „In Laetitia” powstał w 2016 r. Wielokrotnie uczestniczył w mszach w warszawskich kościołach, jest również laureatem festiwali chóralnych. W repertuarze znajdują się utwory od renesansu do współczesności. Od początku dyrygentem Chóru jest Barbara Kucharczyk – absolwentka dyrygentury chóralnej Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina.
PROGRAM

  1. Anonim – S nami Bog
  2. Dmitrij Bortniański – Chieruwimskaja
  3. Grigorij Lwowski – Gospodi pomiłuj
  4. Piotr Czajkowski – Legenda
  5. Fiodor Stiepanow – Tiebie pojem solo: Katarzyna Pomianowska-Korol – sopran, Jacek Kułakowski – tenor
  6. Aleksandr Archangielski – Wnuszi Boże molitwu moju

Wokalny Zespół “Consonans”

Charków, Ukraina

dyryguje: Witalina Duda
kategoria: chóry amatorskie świeckie
Zespół powstał w 2017 r. Repertuar obejmuje muzykę sakralną, klasyczną i ukraińskie pieśni ludowe. Zespół koncertuje i jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Dyrygentem jest Witalina Duda– absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej Charkowskiego Instytutu Pedagogicznego, pracuje jako kierownik muzyczny w przedszkolu i szkole podstawowej dla dzieci z problemami ze wzrokiem.
PROGRAM

  1. Kyryło Stecenko – Otcze nasz
  2. Nikolai Cololo – Małoje Sławosłowije
  3. Kyryło Stecenko – Błagosłowy dusze Gospoda
  4. Seraphim Bit-Haribi – Triswiatoje (w j. aramejskim) solo: Natalia Sołoszenko i Witalina Duda
  5. Piotr Dinew – Angieł wopijasze
  6. Opr. Witalina Duda – Tropar Paschy w 3 językach solo: Witalina Duda
  7. Dmitrij Bortniański – Dostojno jest’
  8. Opr. Witalina Duda – Kriste Agdzga (gruzińskie Chrystos woskriesie)

 

 

Chór Uniwersytetu Rolniczego

Kraków, Polska

dyryguje: Joanna Gutowska – Kuźmicz
kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór powstał w grudniu 2003 roku, a jego głównym zadaniem jest uczestniczenie i uświetnianie uroczystości swojej uczelni oraz jej promocja. Chór koncertuje i bierze udział w konkursach w kraju i za granicą (Ukraina, Włochy, Czechy, Macedonia, Niemcy, Francja, Grecja, Hiszpania), zdobył ponad 40 nagród i wyróżnień, ma na swoim koncie dwie płyty. Dyrygentką Chóru jest Joanna Gutowska – Kuźmicz – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, uczestniczka seminariów dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą, za szczególne zasługi dla Krakowa uhonorowana przez Prezydenta Miasta odznaczeniem Honoris Gratia.
PROGRAM

  1. Paweł Czesnokow – Pod Twoju Miłost’
  2. Siergiej Rachmaninow – Tiebie pojem solo: Aleksandra Bizoń
  3. Arvo Part – Bogorodice Diewo radujsia
  4. Stefan Mokranjac – Njest swiat
  5. Romuald Twardowski – Carice moja solo: Aleksandra Bizoń

 

Chór Miasta Sztip

Sztip, Północna Macedonia

dyryguje: Iwana Jankow
 kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór został założony w 2009 roku. Koncertuje w kraju i za granicą, jest laureatem pierwszych nagród na międzynarodowych festiwalach. Chór jest założycielem i organizatorem międzynarodowego festiwalu w Sztipie. Otrzymał specjalny list od Armii Republiki Macedonii oraz od Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych z podziękowaniem za wkład w integrację i pomoc w równym rozwoju osób niepełnosprawnych. Dyrygentem Chóru jest Iwana Jankow – absolwentka dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Belgradzie oraz w Sztipie. Współpracowała z wieloma chórami w Macedonii i Serbii, laureatka krajowych i zagranicznych nagród.
PROGRAM

  1. Stevan Mokranjac – Tiebie pojem
  2. Vojna Neshic – Otcze nasz
  3. Aleksandr Archangielski – K Bogorodice prileżno
  4. Stojan Stojkov – Psalm 110
  5. Dmitrij Bortniański – Priiditie wospoim liudije

 

Dziecięcy Chór Wileńskiego Centrum Kulturalnego

oraz Litewskiego Radia i Telewizji

Wilno, Litwa
dyryguje: Regina Maleckaite
Kategoria: chóry dziecięco-młodzieżowe
Chór okrzyknięty najlepszym litewskim chórem dziecięcym został założony w 1979 roku. Repertuar opiera się głównie na współczesnej muzyce kompozytorów litewskich. Chór koncertuje w kraju i za granicą (w Niemczech, Polsce, Francji, Belgii, USA, Kanadzie, Japonii, Rosji, Słowenii, Holandii, na Węgrzech, w Szwajcarii), uczestniczy w wielu międzynarodowych konkursach chóralnych zdobywając liczne nagrody (jest 3-krotnym laureatem MFMC). Dyrygentem Chóru od 1979 roku, a od 1992 dyrektorem artystycznym jest Regina Maleckaite – absolwentka Litewskiej Akademii Muzycznej, wieloletni członek zarządu Litewskiego Związku Chórów, w 2015 roku odznaczona medalem „Zasłużony dla Litwy”.
PROGRAM

  1. Dmitrij Bortnianski – Jedinorodnyj Synie
  2. Pawel Czesnokow – Priidite, ublażim Iosifa
  3. Sergiej Rachmaninow – Chieruwimskaja piesń
  4. Dobri Christow – Chwalitie Imia Gospodnie
  5. Romuald Twardowski – Wo Carstwii Twojem

 

Dziecięca Ludowa Kapela Chóralna „Zorynka”

Tarnopol, Ukraina

dyryguje: Angela Doskocz

Kategoria: chóry dziecięco-młodzieżowe
Chór został założony w 1980 roku. W 1988 roku Ministerstwo Oświaty nadało Chórowi tytuł „Ludowej Kapeli Chóralnej”. W 1996 roku na bazie Chóru powstała dziecięca szkoła chóralna o tej samej nazwie. Chór jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych konkursów chóralnych (Austria, Bułgaria, Włochy, Mołdawia, Niemcy, Polska – m.in. MFMC, Rosja, Słowacja, Węgry, Czechy, Chorwacja, Hiszpania). Repertuar obejmuje muzykę sakralną, klasyczną, utwory chóralne współczesnych kompozytorów, opracowania ukraińskich pieśni ludowych. Większość utworów jest śpiewana a cappella. Założycielem Chóru jest Izydor Doskocz – absolwent Lwowskiego Konserwatorium, Zasłużony Pracownik Oświaty Ukrainy, stały dyrektor Chóru. Od 1993 roku dyrektorem Chóru i głównym dyrygentem jest Angela Doskocz – Zasłużony Pracownik Oświaty Ukrainy, od 2017 roku dyrektor Dziecięcej Szkoły Chóralnej „Zorynka”.
PROGRAM

  1. Mykoła Leontowycz – Otcze nasz
  2. Ihor Szczerbakow – Bohorodyce Diwo, radujsia
  3. Wołodymyr Stecenko – Psalm Hospody, Boże mij
  4. Mychajło Szuch – Błahodattiu osiny
  5. Pylyp Kozyckyj – Wse upowanije moje
  6. Bohdana Filc – Hospody, Władyko nasz

Dziecięcy Chór Miasta Iaşi

Iaşi, Rumunia

dyryguje: Raluca Zaharia

Kategoria: chóry dziecięco-młodzieżowe
Chór został założony przez Narodowe Ateneum w Iaşi z inicjatywy miejskiego magistratu celem zjednoczenia dzieci poprzez muzykę chóralną. Koncert inaugurujący działalność Chóru miał miejsce w listopadzie 2020 r. Chór tworzą utalentowani uczniowie miejskich szkół reprezentując miasto w lokalnych, krajowych oraz międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych. Pomimo krótkiego stażu, Chór wykonał już wiele koncertów oraz nagrań w radiu i telewizji. Dyrygentką jest Raluca Zaharia – współzałożycielka Chóru, przewodnicząca miejskiego stowarzyszenia kulturalnego.
PROGRAM

  1. opr. Dan Mihai Goia, muz. Filotei Morosanu – Kim jest Bóg
  2. opr. Florin Bucescu, Vasile Spartarelu – Chieruwimskaja
  3. opr. Raluca Zaharia, muz. D. G. Kiriac – Panie, usłysz mnie
  4. opr. Raluca Zaharia, muz. Nicolae Lungu – Czertog Twój
  5. Gheorghe Cucu – Pomiłuj mia, Boże
  6. Siergiej Rachmaninow – Bogorodice Diewo
  7. opr. Sandu Bantas, muz. A. Fliarkowski – Wieruju

 

Chór „Nova Aliança”

Luanda, Angola

dyryguje: Rodrigues António Eduardo Babi
 Kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór, którego nazwa w j. portugalskim oznacza „nowe przymierze” powstał w 2002 r. Składa się z ludzi tworzących kościelną społeczność połączoną wspólną misją, jaką jest głoszenie Ewangelii. Do repertuaru Chóru oprócz renesansowych i barokowych dzieł klasyków wchodzą również tradycyjne utwory Angoli i Afryki. Chór śpiewa w 6 narodowych językach koncertując w kraju i za granicą, bierze udział w różnych przedsięwzięciach kulturalnych, krajowych i międzynarodowych festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia, a także w warsztatach prowadzonych przez krajowych i zagranicznych muzyków. Dyrygentem Chóru jest od 2008 roku Rodrigues António Eduardo Babi – muzyk i kompozytor.
PROGRAM

  1. Władimir Diakow – Iże Chieruwimy
  2. Aleksandr Archangielski – Błagosłowi, dusze moja, Gospoda solo: Pedro Manuel Mavakala
  3. Aleksandr Archangielski – Chwalitie Imia Gospodnie solo: Pedro Manuel Mavakala
  4. Aleksandr Archangielski – S nami Bog (znamienny raspiew) solo: Carlos Kamena Sita
  5. Wasilij Staroruski – Wieliczajem Tia

 

Ukraiński Chór Męski „Żurawli”

Warszawa, Polska

dyryguje: Jarosław Wujcik
Kategoria: chóry amatorskie świeckie
Istniejący od 1972 roku reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce zrzesza chórzystów z całego kraju. Repertuar obejmuje ukraińską muzykę ludową, cerkiewną oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej. Pierwszymi chórzystami byli Ukraińcy przymusowo wysiedleni w 1947 roku na tzw. Ziemie Odzyskane w ramach akcji „Wisła” z terenów południowo- wschodniej Polski. Wśród nich byli działacze społeczni, śpiewacy greckokatolickich i prawosławnych chórów parafialnych. Dzisiaj śpiewają ich potomkowie – synowie i wnukowie oraz ukraińscy emigranci. Łączy ich przynależność do ukraińskiej mniejszości oraz pasja do własnej kultury i śpiewu chóralnego. Chór jest wielokrotnym Laureatem MFMC. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru od 2003 r. jest Jarosław Wujcik – tenor, kontratenor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, były regent greckokatolickich chórów, od grudnia 2007 roku – dyrektor Instytutu Regenckiego Archieparchii Przemysko- Warszawskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
PROGRAM

  1. red. Mykoła Hobdycz – Swiatyj Boże z Irmologionu Przemyskiego solo: Michał Zrada
  2. Mychajło Werbyckyj – Anheł Wopijasze
  3. Kyryło Stecenko – Błahosłowy Dusze Moja Hospoda
  4. Petro Honczarow – Krestu Twojemu
  5. Wołodymyr Zubyckyj – Mołytwa

 

Chór „Basilica Cantans”

Wrocław, Polska

dyryguje: Mirosława Jura – Żegleń
Kategoria: chóry parafialne
 Chór powstał w 2004 roku. Repertuar obejmuje szeroki wachlarz utworów różnych stylów, przede wszystkim jednak specjalizuje się w wykonywaniu muzyki sakralnej, w tym cerkiewnej. Ponadto w swoim programie posiada szeroką gamę utworów świeckich. Chór jest laureatem wielu konkursów i festiwali, w tym MFMC. Uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach jak uroczyste msze, Ingres Metropolity Wrocławskiego, koncert w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Chór współpracuje również i wykonuje dzieła znanych kompozytorów. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest od 2007 roku Mirosława Jura – Żegleń – absolwentka dyrygentury chóralnej oraz Podyplomowego Studium Akompaniatorskiego Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureatka konkursów dyrygenckich, uhonorowana Srebrną i Złotą Odznaką PZChiO.
PROGRAM

  1. Gawriił Łomakin – Tiebie pojem
  2. Stiepan Dawydow – Jedinorodnyj Synie
  3. Paweł Czesnokow – Żertwa wiecziernaja solo: Wojciech Ławnikowicz-bas
  4. Konstantin Szwiedow – Nie imamy inyja pomoszczi
  5. Arvo Pärt – Bogorodice Diewo
  6. Romuald Twardowski – Alliłuja

 

Chór „Nostro Canto” Instytutu Muzyki i Sztuk Pięknych

Uniwersytetu w Preszowie

Preszów, Słowacja

dyryguje: Tatiana Švajkova

Kategoria: chóry uczelni muzycznych
Chór został założony w 2001 roku. Koncertuje w kraju i za granicą; współpracuje z chórami i orkiestrami z Polski i Węgier oraz ze słowackim Radiem i Telewizją; jest laureatem międzynarodowych konkursów. Chór wydał płytę ze współczesnymi kompozycjami chóralnymi. Dyrygentką Chóru jest jego założycielka – prof. Tatiana Švajková – absolwentka śpiewu chóralnego i dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; wykładowca dyrygentury, dyrygentka innych chórów w kraju i za granicą, jurorka i laureatka międzynarodowych konkursów chóralnych.
PROGRAM

  1. Michaił Ippolitow-Ivanow – Psalm 133
  2. Metropolita Hiłarion (Alfiejew) – Błażenni
  3. Juraj Hatrík – W domu Ojca mego
  4. Siergiej Rachmaninow – Bogorodice Diewo
  5. Ivan Hrušovský – Tropar

Chór Uczelni Muzycznej im. Jazepsa Medinsa

Ryga, Łotwa

dyryguje: Janis Baltinš i Uldis Kokars

Kategoria: chóry uczelni muzycznych
Chór bierze udział w organizowanych przez szkołę licznych międzynarodowych konkursach dyrygentów chóralnych oraz w koncertach organizowanych przez Europejską Akademię Chóralną (w Niemczech, Austrii, Francji, Grecji, Szwajcarii), które dają uczniom niepowtarzalną okazję do prób wokalnych kompozycji symfonicznych pod kierownictwem wybitnych europejskich dyrygentów. Poziom Chóru potwierdzają wysokie miejsca na międzynarodowych konkursach w kraju i Europie (Laureat MFMC). Dyrygentami Chóru są: Janis Baltinš i Uldis Kokars – pedagodzy, dyrektorzy artystyczni i dyrygenci innych chórów, wykładowcy seminariów w kraju i za granicą.

PROGRAM


  1. Andrej Makor – Gospodi Isusie Chrystie
  2. Andrej Makor – Spasienije sodiełał
  3. Konstantin Szwiedow – Wieruju
  4. Paweł Czesnokow – Chwalitie Gospoda s niebies
  5. Damijan Močnik – Spasienije sodiełał
  6. Alfred Sznitke – Otcze nasz

 

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej

Gdańsk, Polska

dyryguje: Mariusz Mróz
 Kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór założony w 1965 roku jako “Collegium Academicum Musicae Antiquae”, w 1968 roku zmienił nazwę na Chór Politechniki Gdańskiej. Prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i Europie, bierze udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych zdobywając liczne nagrody (m.in. dwukrotny Laureat MFMC). Chór ma w swoim dorobku trzy płyty, w tym jedną z muzyką cerkiewną. Repertuar Chóru to głównie muzyka sakralna a cappella, cerkiewna, oratoria z różnych stylów i epok od renesansu do współczesności, ale również utwory współczesne i ludowe. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest od 1992 roku dr hab. Mariusz Mróz – absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

PROGRAM

  1. Modest Musorgski – Angieł wopijasze
  2. Paweł Czesnokow – Miłost’ mira solo: Anna Bączyk – sopran, Julia Popielewska – alt, Konrad Grzybicki – tenor, Jan Cychnerski – bas
  3. Irina Denisowa – Chieruwimskaja piesń
  4. Jelena Junek – Bogorodice Diewo, radujsia
  5. Romuald Twardowski – Wsiakoje dychanie

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Warszawa, Polska

dyryguje: Irina Bogdanovich

Kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór powstał w 1921 roku. We wrześniu bieżącego roku Chór rozpoczął 100. sezon artystyczny. W repertuarze znaleźć można muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Działalność Chóru to zarówno projekty własne, takie jak organizowany od 2015 roku Międzynarodowy Festiwal „Wiosna Chórów na UW”, jak i współpraca z innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Chór wystąpił na ceremonii otwarcia EURO 2012 na Stadionie Narodowym oraz podczas wielu ważnych wydarzeń, jak m.in. gala rozdania nagród „Teraz Polska”. Chór jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów, w tym nagrody Fryderyk. Chór jest wielokrotnym Laureatem MFMC. Chór często koncertuje za granicą – w ostatnich latach koncertował w Europie, Rosji i Korei Południowej. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest od 2002 roku pochodząca z Rosji Irina Bogdanovich, gdzie ukończyła z wyróżnieniem wydział dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Pedagogiczno-Muzycznym oraz wydział pianistyki Konserwatorium w Jekaterynburgu. Laureatka licznych nagród, pracuje z wieloma orkiestrami, prowadzi różnorodną działalność artystyczną; zajmuje się edukacją muzyczną dzieci, komponuje muzykę filmową, od 2008 roku jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej; w 2019 roku została odznaczona Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
PROGRAM

  1. Mykoła Dylecki – Woskriesienskij kanon – Woskresienija dien’
  2. Aleksandr Archangielski – Głasom moim ko Gospodu wozzwach
  3. Dmitrij Bortniański – Koncert nr 32, cz. 3 i 4
  4. Siergiej Rachmaninow – Nynie otpuszczajeszy solo: Jakub Kozioł – tenor
  5. Alfred Sznitke – Otcze nasz

Męski Chór „Św. Jan Damasceński”

Arad, Rumunia
dyryguje: o. Gabriel Streulea
 Kategoria: chóry parafialne
Chór został założony w 2008 roku z inicjatywy studentów seminarium w Arad. Repertuar składa się z muzyki bizantyjskiej oraz lokalnych utworów cerkiewnych. Chór śpiewa podczas cerkiewnych nabożeństw nie tylko w kraju, ale również za granicą (Niemcy, Węgry, Austria, Czechy), bierze udział w festiwalach zdobywając nagrody. Dyrygentem Chóru jest od 2018 roku o. Gabriel Streulea – absolwent muzyki sakralnej i dyrygentury chóralnej Prawosławnego Seminarium w Arad oraz Bizantyjskiej Szkoły Muzycznej Archidiecezji Ateńskiej w Grecji.

PROGRAM


  1. Troparion św. Łukasza z Krymu
  2. Grigorios Stathis – Alleluja
  3. Petru Berechet – Maria, a Kirios meta sou
  4. Chiriac Ioanidis – Swiatyj Boże
  5. Hieromnich Jan – Matka Boża

Kameralny Chór „Cappella Musicae Antiquae Orientalis”

Poznań, Polska

dyryguje: Leon Zaborowski

Kategoria: chóry amatorskie świeckie
Chór powstał w 1984 roku. Wykonał dotychczas ponad 530 koncertów w kraju i za granicą, odbył 46 zagranicznych tournée w 20 krajach europejskich. Specjalizuje się w wykonaniu muzyki cerkiewnej XVIII-XX ww.  Uczestnik kilkudziesięciu festiwali w kraju (m.in. pięciokrotny laureat, w tym dwukrotny zdobywca pierwszej nagrody na MFMC i zagranicą. Chór ma na swoim koncie prawykonanie i nagranie płyty CD 28 kolęd prawosławnych opracowanych przez Romualda Twardowskiego. W dorobku Chóru znajdują się nagrania radiowe, video, telewizyjne oraz 3 płyty CD. Dyrygentem Chóru od początku jego istnienia jest prof. Leon Zaborowski – absolwent Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, obecnie profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, juror konkursów chóralnych w kraju i za granicą, uhonorowany odznaczeniem MKiDN Zasłużony Kulturze Gloria Artis, pomysłodawca i dyrektor dwóch festiwali muzyki cerkiewnej.

PROGRAM


  1. Michaił Ippolitow-Iwanow – Błagosłowi dusze moja Gospoda
  2. Dmitrij Bortnianski – Tiebie pojem
  3. Aleksandr Archangielski – Swietilien Rożdiestwu Chrystowu
  4. opr. Romuald Twardowski – Radujtiesia wsi ludije
  5. Aleksandr Tretiakow – Jedinorodnyj Synie
  6. Paweł Czesnokow – Swiatyj Boże z Liturgii op. 42
  7. Dmitrij Bortnianski – Chieruwimskaja 7

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej

Warszawa, Polska

dyryguje: Dariusz Zimnicki

 Kategoria: chóry amatorskie świeckie

 

Chór powstał w 2000 roku. W jego bogatym repertuarze znajduje się przede wszystkim najnowsza muzyka chóralna a cappella, w tym utwory rzadko wykonywane w Polsce. Chór ma w swoim dorobku dzieła uznanych mistrzów epok renesansu i romantyzmu oraz wielkie formy wokalno-instrumentalne. Jest zwycięzcą krajowych i zagranicznych konkursów chóralnych, w tym MFMC. Chór ma na swoim koncie ponad 20 prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej. Współpracował z wieloma osobistościami ze świata muzycznego. Kierownikiem Chóru i dyrygentem jest Dariusz Zimnicki – absolwent dyrygentury chóralnej Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, od 2020 roku pełni funkcję kierownika Katedry Dyrygentury Chóralnej. Juror w przedsięwzięciach na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym; wystąpił na niezliczonej ilości prezentacji, wykładów i warsztatów w Europie, Ameryce i Azji. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowo- Artystycznej „Osobowość dyrygenta”.

 

PROGRAM

  1. Mykoła Dylecki – Swietisia
  2. Andrej Makor – Pomiłuj mia – Gospodi Isusie, Spasienije sodiełał
  3. Piotr Czajkowski – Angieł wopijasze
  4. Henryk Jan Botor – Chieruwimskaja piesń
  5. Andžejs Rancevičs – O wsiepietaja Mati

 

Męski Chór „Św. Efrem”

Budapeszt, Węgry

dyryguje: Tamás Bubnó i Lőrinc Bubnó

Kategoria: chóry profesjonalne

 

Najpopularniejszy węgierski chór został założony w 2002 roku przez zdobywcę Nagrody Liszta oraz uhonorowanego tytułem Zasłużonego Artysty Węgier – Tamása Bubnó. Początkowo Chór specjalizował się w muzyce bizantyjskiej, która przyczyniła się do pierwszego zagranicznego sukcesu Chóru, który rozpoczął się w 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku, gdzie Chór zdobył pierwszą nagrodę w kategorii chórów profesjonalnych. Ta prestiżowa nagroda utorowała drogę do międzynarodowych festiwali i koncertów w całej Europie, a także w Maroku, Indiach, ZEA i Ameryce Południowej. Chór pielęgnuje również męską chóralistykę wielkich mistrzów Węgier. Unikalne brzmienie Chóru stało się znane wielu współczesnym kompozytorom, z których część napisała utwory specjalnie dla Chóru. Z 13 wydanych przez Chór albumów, jeden – „Byzantine Mosaics” otrzymał w Luksemburgu nagrodę Supersonic Award. Niektórzy członkowie Chóru to początkujący kompozytorzy. Komponując i rearanżując utwory poszerzają repertuar Chóru. Chór jest laureatem Węgierskiej Nagrody Dziedzictwa oraz Nagrody Marki Budapesztu. Od 2011 organizuje coroczny cykl koncertów „Orientale Lumen”, w którym udział biorą międzynarodowi wykonawcy muzyki bizantyjskiej, (m.in. Siostra Marie Keyrouz, Nektaria Karantzi, Moskiewski Chór Patriarchalny, Chór Męski „Optina Pustyn”), a także coroczne cykle koncertów odbywające się od 2013 r. w Centrum Muzycznym w Budapeszcie w okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem, odwiedzając różne miasta, prezentuje utwory związane z danym miastem.
PROGRAM

  1. Dmitrij Bortniański – Sława w wysznich Bogu
  2. Boldizsár Csiky – De-nceputul lumieei dentîiu
  3. Romuald Twardowski – Chwalitie Imia Gospodnie
  4. János Boksay – Otcze nasz
  5. Tamás Bubnó – Rusińska kolęda z Zakarpacia

 

Męski Chór „Logos”

Ryga, Łotwa

dyryguje: o. Jan Szenrok

Kategoria: chóry profesjonalne

 

Chór powstał w 1989 roku. Jego nazwa (w j. greckim – słowo, idea, nauczanie) symbolizuje jedność artystów i publiczności połączonych podczas koncertu wspólnym, duchowym przesłaniem. Chór regularnie koncertuje, a także uczestniczy w liturgiach w Katedrze Narodzenia Pańskiego w Rydze. Dyrygentem Chóru jest protodiakon Jan Szenrok – założyciel Chóru, absolwent Moskiewskiego Seminarium Prawosławnego, Łotewskiej Akademii Muzycznej, a także Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Łotewskiego, gdzie pracował jako wykładowca. Był także pedagogiem w Łotewskiej Akademii Kultury oraz dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Metropolity Łotwy i Ryskiego Chóru Prawosławnego.
PROGRAM

  1. Maksim Kotogarow – Dusze moja solo: Janis Kurševs
  2. Aleksandr Barajew – Stranen i priszliec jesm
  3. diakon Aleksandr Žitnikov – Sud nad Chrystom solo: Rihards Rudzitis, Janis Kurševs
  4. protodiakon Ioann Šenrok – Smert’ Chrysta na kriestie
  5. Aleksiej Lwow, red. protodiakon Ioann Šenrok – Kyrie eleison

Kameralny Chór “United”

Kijów, Ukraina

dyryguje: Władysław Łysenko

Kategoria: chóry profesjonalne

 

Chór składa się ze studentów i absolwentów kijowskiego konserwatorium. Głównym celem Chóru jest odrodzenie ukraińskiej kultury muzycznej, a w szczególności rozwój muzyki sakralnej i przywrócenie klasycznych wzorców muzycznej kultury Ukrainy. Chór bierze udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach, jest laureatem międzynarodowych konkursów. Założycielem i dyrygentem Chóru jest Władysław Łysenko – laureat międzynarodowych konkursów, absolwent dyrygentury chóralnej kijowskiej Akademii Muzycznej.
PROGRAM

  1. Romuald Twardowski – Błagosłowi, dusze moja, Gospoda
  2. Tatiana Jaszwili – Triswiatoje
  3. Maksym Bierezowski – Wsi jazycy
  4. Jewhen Stankowycz – Dostojno je
  5. Łesia Dyczko – Nechaj powni budut usta naszy

 

Męski Chór „Wszystkich Świętych”

Mińsk Białoruś

dyryguje: Dmitrij Tokmakow

Kategoria: chóry profesjonalne

 

Chór został założony w 2013 roku przy cerkwi Wszystkich Świętych. Bierze udział w nabożeństwach oraz państwowych uroczystościach, koncertuje w kraju i za granicą, jest laureatem międzynarodowych konkursów. Repertuar składa się głównie z muzyki cerkiewnej, a także autorskich kompozycji i aranżacji dyrygenta Chóru – Dmitrija Tokmakowa, absolwenta Konserwatorium w St. Petersburgu, nauczyciela emisji głosu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej oraz Wydziale Śpiewu Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki.

 

PROGRAM

  1. Siergiej Rachmaninow – Priiditie pokłonimsia z Całonocnego Czuwania
  2. Swietie tichyj
  3. Nikoła Dyleckij, przeł. Protodiakon Dmitrij Daszewski – Jedinorodnyj Synie
  4. Paweł Czesnokow – Preswiatej Bogorodice pomolimsia solo: Roman Ogłoblin
  5. Andriej Bondarenko – Pripadi, dusze, k Otrokowice
  6. aranż. Dmitrij Tokmakow – Woskresienije Twoje, Chrystie Spasie
  7. Aleksandr Kastalski – Chrystos woskriesie

 

Państwowy Chór Kameralny „Polifonia”

Szawle, Litwa

dyryguje: Linas Balandis

 Kategoria: chóry profesjonalne

 

Chór powstał w 1974 r. jako mały zespół, który w roku 1986 stał się profesjonalnym Państwowym Chórem Filharmonii w Szawle. W 1998 oddzielił się od Filharmonii Narodowej i przyjął nazwę Państwowego Chóru Kameralnego „Polifonia”. Dotychczasowy repertuar składający się z barokowych i renesansowych dzieł został zastąpiony utworami różnych epok z naciskiem na propagowanie litewskiej chóralistyki. Chór koncertuje w Europie, a nawet w Ameryce Południowej pod dyrekcją najlepszych krajowych i zagranicznych dyrygentów z Rosji, Niemiec, Słowenii, USA, Włoch, Szwecji. Występował z krajowymi i zagranicznymi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, bierze również udział w festiwalach w kraju i za granicą (Laureat MFMC). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru jest Dr Linas Balandis – absolwent dyrygentury chóralnej litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, zwycięzca międzynarodowych konkursów, dyrygent profesjonalnych chórów.

 

PROGRAM

  1. Dmitrij Bortniański – Tiebie Boga chwalim
  2. Siergiej Rachmaninow – Błagosłowi dusze moja Gospoda solo: Nora Petročenko
  3. Alfred Sznitke – Gospodi Isusie Chrystie
  4. Alfred Sznitke – Otcze nasz
  5. Paweł Czesnokow – Żertwa wieczerniaja solo: Nora Petročenko