Get Adobe Flash player

PRZYPOMNIEĆ PRZESZŁOŚĆ

PRZYPOMNIEĆ PRZESZŁOŚĆ – PRZYBLIŻYĆ WSPÓŁCZESNOŚĆ

     Podobnie jak dawniej, tak i dziś, na przystanku „Czerlonka” za trzymuje się wielu ludzi. Kiedyś jednak zatrzymywali się tu, aby odetchnąć przed podróżą do kolejnej miejscowości – dziś stacyjka jest raczej miejscem podróży w czasie i przez kosmosy intelektualne. Spotkania z ludźmi ciekawymi, intrygującymi, ludźmi świata kultury i polityki (i nie tylko) są stałym punktem działalności Centrum Promocji Regionu. Poruszane tematy, raz trudne i bolesne, innym razem lekkie i przyjemne, przyciągają stale grono wiernych bywalców. W chłodne jesienne i zimowe wieczory dyskusjom towarzyszy trzask ognia w przystankowym kominku.

     Spotkania towarzyszyły „Czerlonce” od samych początków. Z początku nieregularne, przerodziły się z czasem w projekt zatytułowany Przystanek Czerlonka: Przypomnieć przeszłość – przybliżyć współczesność”. Całość realizowano w konwencji podróży, gdzie dojazd do danego miejsca pojmuje się jako to, co zdarzyło się dotychczas, zatrzymanie się – ów przystanek – jest chwilą obecną, zaś dalsza podróż – nie znaną bliżej przyszłością.

     Część ze spotkań, w trakcie niemal roku realizacji projektu, zaczęła żyć własnym życiem i nie sposób nie wymienić tu poszczególnych cykli, jak:
– „Z balladą przy kominku” – którego gośćmi byli Aleś Kamocki, Mariusz „Oziu” Orzchowski i Kasia Kamocka;
– ,,Trójgłos twórczy braci Kabaców”– w roli głównej z trzema braćmi: Eugeniuszem Kabatcem (pisarzem, eseistą i tłumaczem), Janem Kabacem (architektem) i Wiktorem Kabacem (artystą – plastykiem);
– „Rozmowy o …” – cykl, podczas którego toczyły się rozmowy na każdy niemal temat – od literatury, poezji i sztuki, przez historię
i politykę, aż do zdrowia, sportu i wielu innych…

     Gośćmi „Czerlonki byli już m.in.Ernest Bryll (poeta), Leon Tarasewicz (artysta malarz), Aleś Barski (poeta białoruski), Wiesław Myśliwski (powieściopisarz i dramaturg), Andrzej Strumiłło (malarz, rysownik, fotograf), Henryk Rogoziński (fotografik), Romuald Twardowski (kompozytor), Olga Ipatowa, Uładzimir Nieklajeu, Aleś Paszkiewicz, Borys Saczanka, Anatol Wiarciński i Uładzimir Kołas (przedstawiciele elit literackich Białorusi), Tadeusz Zwiefka (poseł Parlamentu Europejskiego), Jerzy Szteliga (poseł, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych), prof. Czesław Dobroński (historyk), mjr Zygmunt Błażejewicz (były dowódca I Szwadronu V Brygady Wileńskiej AK), dr Irena Wojciechowska (alergolog) i in.

     Pod koniec realizacji projektu narodził się nowy cykl – „Sąsiedzi” – podczas którego w „Czerlonce” goszczą przedstawiciele polskich mniejszości narodowych, np. Józef Konopacki (wice przewodniczący Związku Tatarów w RP), Stanisław Stankiewicz (prezydent Światowego Związku Romów, redaktor naczelny pisma Romów w Polsce) i Piotr Trochanowski (ps. Petro Murianka, poeta, bard, dzienni karz, przedstawiciel Łemków).

     Ale spotkania to oczywiście nie tylko rozmowy – „Czerlonka” przyciąga również projekcjami filmów. Wśród obrazów prezentowanych w Przystanku znalazły się, m.in., dokumenty Jerzego Kaliny, „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego i – zwany przy rod ni czym kinem akcji – film „Dziobem i pazurem” Krystiana Matyska. Przy okazji tego cyklu „Czerlonka” nie mogła oczywiście zapomnieć o zaprzyjaźnionej Fundacji „Muzyka Cerkiewna” dokumentalistce – Tamarze Sołoniewicz, która jeden ze swoich filmów poświęciła „Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka”. Z jej filmami bywalcy Przystanku spotykali się parokrotnie.