Get Adobe Flash player

PERETOCZE 2012

Program

X Białowieskich Integracji Artystycznych
– „Peretocze 2012”
27-28.07.2012 r.

27 lipca – piątek

Godz. 18.00 – „Peretocze zaprasza” – przejazd zespołów bryczkami po Białowieży
Godz. 19.00 – Koncert hejnalistów i otwarcie „Peretocza 2012”

KONCERTUJĄ:
Zespół „Ruczajok” – Białowieża
Kapela Kurpiowska – Łomża
Zespół Folklorystyczny „Puszczańskije Muzyki” – Kamieniuki (Białoruś)
Wzorcowy Zespół Taneczny „Nieposiedy” Rasna – (Białoruś)
Zespół Mniejszości Niemieckiej „Oder Blass Band” – Żywocice k. Opola
Tatarski Zespół „Katirsa – saray” – Biełogorsk (Krym-Ukraina)
Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej „Kalinka” – Białystok
Litewski Zespół Folkowy „Sutaras” – Wilno (Litwa)
Białoruski Zespół „Wałaczobniki” Uniwersytetu Kultury Białorusi – Mińsk (Białoruś)
28 lipca – sobota

Godz. 18.00 – „Peretocze zaprasza” – przejazd zespołów bryczkami po Białowieży
Godz. 19.00 – Koncert hejnalistów

KONCERTUJĄ:
Zespół „Narewczanki” – Narewka
Kapela Góralska „Krzesanica” – Biały Dunajec
Kapela Łemkowska „Drewutnia”- Lublin
Zespół „Czyżowianie” – Czyże
Tatarski Zespół „Katirsa – saray” – Biełogorsk (Krym-Ukraina)
Białoruski Zespół „Wałaczobniki” Uniwersytetu Kultury Białorusi – Mińsk (Białoruś)
Zespół Klezmerski „KlezmaFour” – Lublin
Zespół Cygański – Teatr Muzyczny „Rada” – Grodno (Białoruś)

Artyści

Zespół „Ruczajok”

(Białowieża)

Ruczajok

Białowieska grupa muzyczna powstała w 2009 roku. Założycielem i kierownikiem jest Marek Zubrycki. Od niedawna zespół nazywa się Ruczajok (w tłumaczeniu z j. białoruskiego Strumyk).

Wykonuje utwory folkowe i bierze udział w takich wydarzeniach, jak: „Piosenka Białoruska”, festyny etnograficzne z cyklu „Kultura na schodach” oraz „I tut żywuć ludzi”, „Noc Kupały”.

Zespół uczestniczył w „Peretoczu 2011”.

Kapela Kurpiowska

(Łomża)

Kurpiowska

Kapela Kurpiowska z Łomży to powstały ponad trzydzieści lat temu zespół, dziś ma w swoim repertuarze pieśni i utwory regionu kurpiowskiego (polki, oberki, okrąglaki, fafur, olender, stara baba, powolniaki), przyśpiewki weselne i biesiadne z innych regionów Polski oraz utwory taneczne. Koncertując z nimi w kraju i na świecie cieszy się dużą popularnością.

W skład Kapeli wchodzi jedna śpiewaczka i czterech muzykantów (klarnet, skrzypce, akordeon, basetla maryna). Zespół uczestniczył w „Peretoczu 2006”.

Zespół Folklorystyczny „Puszczańskije Muzyki”

(Kamieniuki – Białoruś)

Puszczańskije Muzyki

Amatorską grupę wokalną „Puszczańskije Muzyki” tworzą mieszkańcy białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Wszyscy są pracownikami Parku Narodowego „Bieławiezskaja Puszcza”. Pieśnią ludową, która jest podstawą ich repertuaru, witają licznych gości przybywających do białoruskiej części prastarej Puszczy.

„Puszczańskije Muzyki” są laureatem wielu nagród i wyróznień. Uczestniczyli również w „Peretoczu” w roku 2007. Zespołem kieruje Weronika Maławik.

Wzorcowy Zespół Taneczny „Niepasiedy”

(Rasna – Białoruś)

Niepasiedy

Dziecięcy Zespół Tańca Estradowego „Niepasiedy” z miejscowości Rasna na Białorusi, przy wschodniej granicy Puszczy Białowieskiej jest uczestnikiem i laureatem wielu festiwali (m.in. „Sławiański Bazar”) i koncertów okolicznościowych. Występował również na Łotwie i w Polsce, także na Białowieskim „Peretoczu” w 2005 r. Zespół istnieje od 9 lat.

Zespół Mniejszości Niemieckiej „OderBlassBand”

(Żywocice k. Opola)

OderBlassBand

Zespół OderBlassBand powstał na przełomie maja – czerwca 2011 roku. Działa przy Mniejszości Niemieckiej w Żywocicach k. Opola. W wykonywanym programie można usłyszeć różnorodne utwory, począwszy od polek, walczyków, marszów – tradycyjnych dla Mniejszości Niemieckiej po utwory disco. W czasie tej rocznej działalności już wiele osiągnął, jak wyróżnienia na XX przeglądzie „Orkiestr Dętych Mniejszości Niemieckich” oraz zaproszenie do orkiestry „Bergkapelle aus Duisburg” w Niemczech. A największym zaszczytem, jak twierdzą muzycy, jest możliwość reprezentowania Mniejszości Niemieckiej na tak znakomitej imprezie, jak „Peretocze 2012”. Zespołem kieruje Andrzej Namysło – uczestnik „Peretocza 2009”.

Tatarski Zespół „Katirsa-saray”

(Biełogorsk – Krym, Ukraina)

Katirsa-saray

Jest to jeden z najciekawszych krymsko-tatarskich zespołów. Jego założycielem jest grający na bębnie Ablyaz Zinadinow (82 lata). W istniejącym od 1990 r. rodzinnym zespole grają i śpiewają jego dzieci i wnuki.

Repertuar Zespołu to tatarskie pieśni i melodie instrumentalne Krymu.

W 1994 r. Zespół został uhonorowany tytułem „Narodnyj”. Uczestniczył dotychczas w wielu festiwalach na Krymie, Ukrainie i w Turcji.

Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej „Kalinka”

(Białystok)

Kalinka

„Kalinka” to Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej. Powstał w 2002 roku, ale obecną formę sceniczną przyjął w 2008 roku, z inicjatywy Mariusza Choruży. Zespół wykonuje utwory w języku białoruskim, a także w ukraińskim i rosyjskim. Połowa jego repertuaru to znane piosenki folklorystyczne, resztę stanowią utwory autorskie. Muzyka „Kalinki” utrzymana jest w nowoczesnej konwencji. Współczesne brzmienie, wzbogacone etnicznym instrumentarium i porywające taneczne aranżacje, przyciągają słuchaczy. Program muzyczny grupy w większości oparty jest na klasycznym folklorze białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.

Litewski Zespół Folkowy „Sutaras”

(Wilno – Litwa)

Sutaras

„Sutaras” to niezależny, profesjonalny Zespół Folkowy z Litwy. Jego repertuar obejmuje różnorodne formy tradycyjnej litewskiej muzyki instrumentalnej.

Podczas koncertów artyści nie tylko grają, ale także śpiewają i tańczą, często wciągając publiczność w radosny wir wspólnego muzykowania. To, że każdy członek grupy gra na kilku instrumentach, daje grupie wielką wszechstronność i łatwość w naśladowaniu instrumentacji charakterystycznej dla różnych regionów Litwy. Historia zespołu obejmuje ponad dwa i pół tysiąca koncertów, nagrań radiowych i telewizyjnych, występów podczas festiwali, wystaw i innych imprez. Zespół uczestniczył w „Peretoczu 2008”.

Białoruski Zespół Uniwersytetu Kultury Białorusi „Wałaczobniki”

(Mińsk – Białoruś)

Wałaczobniki

Wokalno – taneczny Zespół „Wałaczobniki” Państwowego Uniwersytetu Kultury Białorusi został założony w 1979 r. przez Zasłużonego Pracownika Kultury Republiki Białoruś prof. Stanisława Drobysza. „Wałaczobniki” to tradycyjna nazwa grup śpiewaczych chodzących w przeszłości po domach z pieśniami i życzeniami w czasie Świąt Wielkanocnych. Zespół wielokrotnie reprezentował swój kraj na międzynarodowych konkursach i festiwalach, m. in. w Holandii, Niemczech, Estonii, Francji, USA, Bułgarii, Rosji, Hiszpanii i w Polsce. Artystyczna działalność Zespołu to współistnienie brzmienia, ruchu i gry na tradycyjnych instrumentach ludowych. Repertuar Zespołu to autentyczny i opracowany folklor białoruski.

Zespół „Narewczanki”

(Narewka)

Narewczanki

Zespół został założony w 1978 r. przez Olgę Zakrojszczyk, ówczesną dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce. W swoim repertuarze posiadają głównie pieśni białoruskie. Prezentują również scenki obrzędowe. Biorą udział zdobywając nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach, m. in. „Piosenka Białoruska”, „Pieśń Wielkopostna”, „Kolęda”.

Zespół uczestniczył również w „Peretoczu” w 2007 r.

Kapela Góralska „Krzesanica”

(Biały Dunajec)

Krzesanica

Kapela Góralska „Krzesanica” z Białego Dunajca prezentuje muzykę Karpat turystom oraz mieszkańcom regionu. Kapela gwarantuje słuchaczom zabawę w niepowtarzalnym góralskim klimacie. Zespół stale koncertuje w Zakopanem i okolicach. Repertuar zespołu to przede wszystkim góralskie utwory biesiadne. Nazwa Kapeli „Krzesanica” oznacza w dialekcie góralskim bardzo ostrą ciupagę.

Kapela Łemkowska „Drewutnia”

(Lublin)

Drewutnia

Kapela „Drewutnia” to ośmioosobowa grupa pochodząca z Lublina. Kapela gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w repertuarze kapeli zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski…

Instrumentarium Zespołu tworzą instrumenty tradycyjnie obecne w polskiej muzyce ludowej, jak akordeon, bęben, klarnet, mandola, mandolina, skrzypce, tamburyn, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury Kapela „Drewutnia” czerpie inspiracje – ukraińska sopiłka, huculski bęben, rosyjska wołynka czy bałałajki.

Specyfiką muzyki Zespołu jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, dzięki czemu można więc usłyszeć również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowo-amerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur.

Kapela jest też pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszego w Polsce międzynarodowego Folkowego Festiwalu Kolęd Słowiańszczyzny „Kolędowe Gody z Folkowej Zagrody”. Zespół uczestniczył w „Peretoczu 2003”.

Zespół „Czyżowianie”

(Czyże)

Czyżowianie

Zespół powstał na przełomie 1986/87 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach. Obecnie jest jednym z najaktywniejszych i najdłużej działających zespołów Ziemi Hajnowskiej i Białostocczyzny. Przy Zespole „Czyżowianie” w latach 1988 – 1990 działał również młodzieżowy zespół wokalny, a w latach późniejszych zespół instrumentalno – wokalny. Akompaniatorami i kierownikami muzycznymi tego zespołu byli muzycy z Białorusi: A. Kunicki i M. Awchimienia, J. Haniewicz z Grodna, a obecnie Igor Cimonowicz z Prużan. Od wielu lat kierownikiem zespołu jest Pani Maria Jakimiuk.

„Czyżowianie” uczestni­czyli w wielu koncertach z okazji dożynek, rocznic, świąt państwowych, przeglądów, zlotów i zjazdów, festiwali piosenki, otwarcia placówek kultury, turniejów, itp. Są ozdobą festynów orga­nizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne. Znają ich mieszkańcy Białostocczyzny, a także innych regionów Polski. Wielokrotnie śpiewali na „Nocy Kupały” w Białowieży. Zespół uczestniczył w „Peretoczu 2009”.

Zespół Klezmerski „KlezmaFour”

(Lublin)

KlezmaFour

Zespół „KlezmaFour” powstał w 1999 r. Inspiracje czerpie z tradycji klezmerskich regionu pomiędzy Białymstokiem, Lublinem i Warszawą. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z punk rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego „International Jewish Music Festival 2010” w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., Żywiołak czy Vavamuffin. Zespół uczestniczył „Peretocza” w 2008 r.

Zespół Cygański – Teatr Muzyczny „Rada”

(Grodno – Białoruś)

Teatr Muzyczny Rada

CYGAŃSKI PROGRAM

WOKALNO – TANECZNY „GINE – ROMA”

Młodzieżowy Zespół „Art-Studio „Rada” – to znakomite połączenie wysokiego profesjonalizmu oraz jaskrawego zawadiackiego optymizmu.

Soliści zespołu: Igor Suworkin, Tatiana Alferowicz, Sergiej Awrukiewicz zdobyli uznanie wielbicieli, i wybitnych wykonawców romansu – A.Bajanowej, N.Sliczenko, G.Prieobrażenskoj.

Kierownik Artystyczny Zespołu Igor Suworkin jest absolwentem Mińskiego Uniwersytetu Kultury. Pracował jako solista zespołu „Biełyje Rosy”, Orkiestry Kameralnej „Kapełły Grodzieńskiej” i Estradowo-Jazzowej Orkiestry Filharmonii Grodzieńskiej. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców Romansu Rosyjskiego „Romansiada 2004”, Konkursu „Głosy Ojczyzny”, uczestnikiem międzynarodowych festiwali w Niemczech, Belgii, Holandii.

Choreografem Zespołu jest absolwentka Wyższej Szkoły Choreografii w Leningradzie Oksana Kimkietowa. Posiada niepospolity talent i bardzo umiejętnie prezentuje swój kunszt.

Zespół uczestniczył „Peretoczu” w latach 2006 i 2007.


Galeria

FOTOREPORTAŻ

Foto
Foto

Dzień pierwszy

Foto
Foto

Foto

Foto



Foto
Foto

Foto


Foto
Foto

Foto
Foto
Foto



Foto



Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto



Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto


Foto

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Dzień drugi

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Foto
Foto
Foto

Foto


Foto

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Foto




Foto
Foto



Foto

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Foto