Get Adobe Flash player

Z cyklu : Rozmowy o… „Cudzie w Zabłudowie” opowiada Piotr Nesterowicz

CUDOWNA-CUD W ZABŁUDOWIE- Piotr NESTEROWICZ   Kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o…” tym razem o Cudzie w Zabłudowie odbyło się w Centrum Promocji Regionu „Czerlonka” 11 lutego 2015 roku. Gościem spotkania był dziennikarz Piotr Nesterowicz, autor książki „Cudowna” opisującej to zdarzenie.

   Piotr Nesterowicz urodził się w 1971 roku w Opolu. Ukończył Organizację i Zarządzanie w Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. W roku 1999 obronił doktorat. Przez wiele lat pracował jako doradca w firmach telekomunikacyjnych. Z biznesu zrezygnował na rzecz literatury.

   Prowadzący spotkanie Mikołaj Buszko przedstawił licznie zebranym uczestnikom sylwetkę pisarza i jego twórczy dorobek. Mówiąc o rodowodzie twórcy powiedział „…Chociaż urodził się w Opolu to z Ojca jest naszym Orlaninem…”. Przypomniał również historię wydarzenia, które miało miejsce w maju 1965 roku w Zabłudowie.

   Piotr Nesterowicz omówił kulisy wydarzenia, które wywołało ogromne poruszenie pośród przejętych nim mieszkańców oraz pielgrzymów, ciągnących tłumnie na łąkę, gdzie zdarzyło się objawienie. Mówił o gwałtownej reakcji ówczesnych władz politycznych, Milicji, SB oraz innych służb zwalczającej „zjawę”. Opowiedział również w jaki sposób powstawał jego reportaż literacki – książka „Cudowna”. Odpowiadając na pytania zebranych mówił: o przyczynach zainteresowania tematem, sposobie zbierania materiałów, o rozmowach z Jadwigą (której wówczas ukazała się Matka Boska) i innymi uczestnikami zdarzenia, o dalszych losach uczestników oraz o klimacie wokół zdarzenia panującym wówczas i obecnie w Zabłudowie. Okazało się, że wielu obecnych na spotkaniu pamiętało to wydarzenie sprzed pół wieku a nawet rozwinęło niektóre wątki książki.

   Kończąc dwugodzinne rozmowy prowadzący podziękował Panu Piotrowi Nesterowiczowi oraz zebranym za przybycie na spotkanie. Złożył także podziękowania rejestrującej spotkanie ekipie Hajnowskiej Telewizji Kablowej oraz innym ludziom i instytucjom, za pomoc w jego organizacji. Pogratulował również autorowi książki nominacji do tegorocznej białostockiej nagrody literackiej im. Kazaneckiego.

   Organizatorzy zadbali o możliwość nabycia „Cudownej”, a chętni skorzystali z okazji uzupełnienia książek o dedykację i autograf autora.