Get Adobe Flash player

PERETOCZE 2015

Artyści

Chór Leśników Puszczy Białowieskiej

Hajnówka – Polska

lesnicy2

Chór Leśników Puszy Białowieskiej powstał w 2008 roku z inicjatywy Pani Elżbiety Laprus. Chór wykonuje piosenki o tematyce patriotycznej, leśnej, myśliwskiej i biesiadnej. W skład chóru wchodzą pracownicy leśnictw Puszczy Białowieskiej, osoby związane z Parkiem Narodowym, technikum leśnym w Białowieży oraz miłośnicy leśnego śpiewania. Chór jest wielokrotnym laureatem wielu nagród na przeglądach i konkursach piosenki.

Duet rodzinny

Koźliki – Polska

DSC03537

Zespół istnieje od 1973 roku. Obecnie duet tworzą matka i córka. Od czasu do czasu w zespole śpiewają aż trzy pokolenia rodziny. Zespół ma na koncie udział w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, m. in. wielokrotny udział w konkursach piosenki białoruskiej, III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Duetów w Mińsku oraz uczestnictwo w konkursach w Inowrocławiu, Zielonej Górze i innych. Na repertuar składają się przede wszystkim utwory białoruskie, ale także rosyjskie, ukraińskie czy polskie.

Zespół Instrumentów Ludowych „Kamienieckije Muzyki”

Kamieniec – Białoruś

IMG_0814

Zespół powstał w 1998 roku w Kamienieckiej Dziecięcej Szkole Muzycznej. Wszyscy członkowie zespołu to nauczyciele i pracownicy administracji Kamienieckiej Państwowej Dziecięcej Szkoły Sztuk”. W zespole muzykuje 12 osób w wieku od 25 do 55 lat. W repertuarze Zespołu utwory muzyki ludowej, opracowanie rosyjskich, ukraińskich, białoruskich pieśni oraz utworów estradowych. Artyści grają miedzy innymi na cymbałach, akordeonach, skrzypcach, małej domrze, na domrach altowych oraz instrumentach perkusyjnych, klarnecie i gitarze basowej. Od dłuższego czasu grupa współpracuje z zespołem ludowym „Harmonija” i solistką Oksaną Martysiuk.

Zespół Mniejszości Niemieckiej „Masurenklang”

Mrągowo – Polska

Masuren Klang

Zespół „Masurenklang” istnieje od 1996 roku i działa pod patronatem Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Mrągowie. W skład grupy wchodzi 8 osób. W repertuarze posiada polskie i niemieckie pieśni i piosenki ludowe, w tym wschodniopruskie i mazurskie. Utwory wykonywane są w większości w 2-głosie przy akompaniamencie akordeonu. Zespół występował wielokrotnie w Niemczech, na wielu imprezach regionalnych, a na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych w Jezioranach zdobył wyróżnienie. Kierownikiem zespołu jest Renata Badaczewska. Zespół występuje w strojach nawiązujących do ludowego stroju mazurskiego.

Litewski Zespół Folkowy „Inkstiliuks”

Taurogi – Litwa

IMG_6724

Zespół powstał w 1998 roku. Od pięciu lat skład zespołu jest stały. Na repertuar składają się utwory litewskiego folkloru, litewskie pieśni ludowe, tańce, muzyka instrumentalna (cytra, akordeon i inne).

Taneczno-Muzyczny Karaimski Zespół „Birlik”

Troki – Litwa

Trakai

Karaimski dziecięcy zespół taneczno-muzyczny „Birlik” został założony w 2010 roku. Obecnie w zespole tańczy najmłodsze pokolenie Karaimów. W języku karaimskim słowo „birlik” oznacza „jedność” i właśnie to jest mottem całej działalności zespołu. Głównym celem jest poznanie kultury, historii i tradycji Karaimów, zachowanie dziedzictwa narodowego i przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom. Zespół „Birlik” uczestniczył w wielu różnych festiwalach i uroczystościach, organizowanych w różnych miastach i krajach.

Wokalno-Instrumentalny Zespół „Chutar”

Gródek – Polska

chutar

Wokalno-Instrumentalny Zespół „Chutar” tworzą główniei muzycy okolic Gródka grający w latach siedemdziesiątych w amatorskich zespołach młodzieżowych. Repertuar zawiera pieśni pogranicza polsko-białoruskiego i kompozycje autorskie. Zespół jest laureatem wielu konkursów i festiwali pieśni białoruskiej. W 2008 roku reprezentował mniejszość białoruską i zdobył nagrodę w Międzynarodowym Festiwalu w Młynarach. Koncertował na terenie Białorusi (Kobryń, Słonim). Aktywnie uczestniczy w działaniach kulturalnych Gminnego Centrum Kultury w Gródku. W przyszłym roku „Chutar” będzie obchodził swoje 15-lecie.

Cygański Zespół „Sare Roma”

Wilno – Litwa

1428610635_img_3746

Obecnie Zespół tworzy 11 utalentowanych młodych muzyków, śpiewaków i tancerzy, w wieku od 11 do 30 lat. Repertuar zespołu obejmuje całą wielokulturowość sztuki cygańskiej – zabytkowe cygańskie napiewy, przerobione w nowoczesnym stylu z „ognistymi” cygańskimi tańcami, z szeroką garderobą kostiumów, zmieniających się z każdym numerem. Grupa nie posiada określonego stylu wykonawczego, i według słów lidera zespołu Isztwana Kwika, nieustannie poszukuje nowinek, co daje im energię do tworzenia.

Zespół jest znany i ceniony nie tylko na Litwie, ale także w krajach nadbałtyckich, Skandynawii, Polsce, Norwegii i innych. Brał udział w wielu festiwalach oraz międzynarodowych etno- i folk-projektach.

Białoruski Zespół „Ruczajok”

Białowieża – Polska

DSC02663-1 (2) - Kopia

„Ruczajok” działa przy Białowieskim Ośrodku Kultury. Uczestnicy zespołu to mieszkańcy Białowieży i okolic. Wykonują w większości białoruską muzykę ludową. Grupa bierze udział w różnego rodzaju konkursach, festynach, festiwalach i koncertach. W tym roku zespół obchodzi 5-lecie istnienia, a niebawem ukaże się jego pierwsza płyta.

Tercet rodzinny z Makówki”

Makówka – Polska

DSCN1454

Tercet Rodzinny z Makówki (gmina Narew, woj. Podlaskie) tworzą trzy siostry, Anna, Urszula i Justyna. Wykonują a capella muzykę sakralną, a także pieśni w językach białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim. Tercet jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku, zdobył grand prix na Festiwalu Piosenki Ukraińskiej „Z Pidlaskiej Krynicy”. Na swoim koncie ma również sukcesy m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Rodzin Muzykujących w Leśniewie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Rodzinnej „Familia” w Tczewie, na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Kairos” w Warszawie. Siostry to także laureatki Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Dawne pieśni – młode głosy” w Waniewie nad Narwią. Wystąpiły również na Międzynarodowym Festiwalu ”Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w Hajnówce. Tercet wykonuje pieśni zasłyszane od mamy i babci, tradycyjny folklor podlaskich śpiewaczek. Siostry można usłyszeć także na wielu lokalnych i krajowych festynach, konkursach muzyki tradycyjnej i przeglądach. Starają się one ocalić od zapomnienia muzyczne bogactwo przodków. Pieśni w ich wykonaniu to tradycyjny, autentyczny folklor, w opracowaniu na trzy żeńskie młode głosy.

Rosyjski Zespół Folklorystyczny „Arinuszka”

Wilno – Litwa

Arinuska-2-IMG_9516

Dzwon Rosjan Litwy – tak nazywa się „Arinuszkę” w muzycznym świecie. Zespół został założony w Wilnie w 1998 r. przez Irenę i Nikołaja Zacharowych. Grupa aktywnie koncertuje na Litwie i za granicą, min. w Konserwatorium Moskiewskim. Jest organizatorem i uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Pokrowskie Dzwony”, a także innych współczesnych projektów etnicznych. „Arinuszka” uczestniczyła w spektaklu „Błazen Bałakiriew” reżysera Algirdasa Latenasa, jest stypendystą funduszu Władimira Spiwakowa, laureatem międzynarodowych konkursów i festiwali. Zespół dwukrotnie uczestniczył w zdjęciach do Tele epopei filmowej „Wojna i Pokój”. według powieści Lwa Tołstoja

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce Rosjan Starobrzędowców Litwy, pogranicza litewsko-białoruskiego, południowych regionów Rosji. Zespół wydał dotychczas wiele płyt CD.

Zespół „Halycky Muzyky”

Ternopol, Ukraina

DSC09467 (800x545)

Zespół został założony w 2013 roku Ternop​o​lu przez zawodowych muzyków – Aleksandra Grygora i Rusłana Myszczyja. Aleksander Grygor​ – wirtuoz gry na cymbałach węgierskich​, współpracował z Marcinem Pospieszalskim, zespołem „Szczecianie”. W repertuarze Muzyków Galicji są aranżacje muzyki folkowej z regionów Ukraińskich Karpat – Bukowiny, Huculsczyzny, Galicji oraz Bałkan. W Polsce zespół zagrał na Festiwalu kultury kaszubskiej (Kościerzyna).

Zespół Pieśni Białoruskiej „Małanka”

Bielsk Podlaski – Polska

Malanka foto4

<span „>Zespół Pieśni Białoruskiej „Małanka” (błyskawica) to jeden z najpopularniejszych i najlepszych amatorskich zespołów białoruskich na Białostocczyźnie. Istnieje od 1990 roku i działa przy Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Założycielem zespołu i nieprzerwanie Kierownikiem artystycznym jest były wieloletni Dyrektor Bielskiego Domu Kultury Sergiusz Łukaszuk. „Małanka” wykonuje głównie ludowe i autorskie pieśni białoruskie.

<span „>Przez okres 25 letniej działalności zespół dał ponad 530 koncertów na różnorodnych imprezach na terenie woj. podlaskiego, kraju oraz poza jego granicami. „Małanka” reprezentowała mniejszość białoruską na krajowych festiwalach, m.in. na Przeglądach Zespołów Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Gdańsku, Warszawie, Puńsku, Gdańsku, Świebodzinie i Dobrodzieniu. Była uczestnikiem XXXIII Tygodnia Kultury Beskidzkiej, prezentowała się również na Festiwalu Muzyki Karpackiej „Na Pograniczach” Sanok’96. Jest wielokrotnym laureatem Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku.

<span „>25 kwietnia 2015 roku zespół świętował jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Podczas uroczystego koncertu Marszałek Województwa Podlaskiego udekorował zespół „Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego”.

<span „>W ciągu 25-letniej działalności zespół wydał 6 kaset magnetofonowych oraz 4 płyty kompaktowe.

Klezmerski Zespół „Klezmaholics”

Lublin – Polska

291729_228461680523630_3224911_n

Grupa istnieje od 2006 roku. Repertuar zespołu to własne interpretacje tradycyjnych pieśni hebrajskich, żydowskich, jak również kawałki autorskie, pisane na motywach Biblii hebrajskiej, literatury midraszowej oraz legend żydowskich. Muzyka zespołu wchodzi w dialog z różnymi, współczesnymi zjawiskami muzycznymi. Zespół nagrał dwie płyty, koncertował dotychczas w Polsce oraz poza granicami – w Szwecji, Rumuni oraz Ukrainie. Zespół zdobył m.in. III nagrodę na „Mikołajkach Folkowych” w Lublinie – za erudycję, duchowość w muzyce, oraz niekonwencjonalne instrumentarium i brzmienie.

Zespół Pieśni i Tańca „Biełyje Rosy”

Grodno – Białoruś

1AfisaN1ba

Historia Zespołu rozpoczyna się w 1987 roku. Pierwotnie tworzony był przez tancerzy Rosji, Ukrainy, Estonii i Polski. Specyfiką jego jest połączenie baletu, śpiewu i orkiestry. Od początku istnienia wiele koncertował, brał udział w licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Repertuar to przede wszystkim folklor białoruski, ale również folklor innych narodów i grup etnicznych (cygański, kozacki, rosyjski, ukraiński czy gruziński). Za wysoki poziom artystyczny, Zespół był wielokrotnie nagradzany.

Dzień I
Dzień II


Plakat-peretocze-2015

   Dwudniowe Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze” to impreza plenerowa, prezentująca wielokulturowość: kulturę narodów zamieszkujących Region całej Puszczy Białowieskiej obecnie i w dziejowej przeszłości. W programie występy zespołów, prezentujących kulturę: polską, białoruską, litewską, ukraińską-karpacką, rosyjską-staroobrzędowców, niemiecką, karaimską, żydowską i cygańską.

   Mieszkańcy Regionu oraz turyści będą mieli okazję podziwiać występy artystów z Polski oraz zagranicy. Tradycyjnie, zarówno koncerty piątkowe, jak i sobotnie, poprzedzi przejazd zespołów bryczkami po Białowieży.

   Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze” prezentują wartości duchowe terenu niezwykle zróżnicowanego pod względem kulturowym, wyznaniowym i narodowościowym. Południowo-wschodnia Białostocczyzna należy do jednego z najciekawszych obszarów w Polsce, na co z pewnością oddziałały wzajemne wpływy sąsiadujących ze sobą krajów. Wpływy te doskonale obrazuje tradycja muzyczna, będąca mozaiką różnych stylów i manier wykonawczych.

   „Peretocze” jest symbolem otwartości, to białoruska nazwa wrót stodoły – przedtocza, miejsca spotykanego u wszystkich zamieszkałych tu narodów, w którym niegdyś kwitło życie kulturalne i towarzyskie, gdzie odbywały się wesela i zabawy wiejskie.

   Prezentacja kultury wielu narodów jest niezwykle istotna, gdyż przybliża mieszkańcom historię ziemi, na której żyją i pobudza do refleksji na temat swoich korzeni. Świadomość własnej tożsamości pomaga także zrozumieć, dlaczego spotyka się takie, a nie inne nazwy miejscowości i uroczysk, z jakimi wydarzeniami związane są pozostałe tu żydowskie i niemieckie cmentarze, jak wyglądała kiedyś kultura tradycyjna.

 

Plakat-Peretocze-2015---PO-BIAŁORUSKU

 

PROGRAM

XIII Białowieskich Integracji Artystycznych – „Peretocze 2015”

Białowieża 24 – 25.07.2015 r.

24 LIPCA – PIĄTEK

godz. 17.00 – „Peretocze” zaprasza – przejazd zespołów bryczkami po Białowieży

godz. 18.00 – Koncert hejnalistów i otwarcie „Peretocze 2015”

KONCERTUJĄ:

  • Chór Leśników Puszczy Białowieskiej –Hajnówka, Polska
  • Duet rodzinny – Koźliki, Polska
  • Zespół Instrumentów Ludowych „Kamienieckije muzyki” – Kamieniec, Białoruś
  • Niemiecki Zespół „Masurenklang” – Mrągowo, Polska
  • Litewski Zespół Folkowy„Inkstiliuks” – Taurogi, Litwa
  • Karaimski Zespół Taneczno-Muzyczny „Birlik” – Troki, Litwa
  • Wokalno-Instrumentalny Zespół „Chutar” – Gródek, Polska
  • Cygański Zespół „Sare Roma” – Wilno, Litwa

25 LIPCA – SOBOTA

godz. 17.00 – „Peretocze” zaprasza – przejazd zespołów bryczkami po Białowieży

godz. 18.00 – Koncert hejnalistów

KONCERTUJĄ:

  • Zespół „Ruczajok” – Białowieża, Polska
  • Tercet rodzinny – Makówka, Polska
  • Rosyjski Zespół Ludowy „Arinuszka” – Wilno, Litwa
  • Karpacki Zespół „Hałyckije muzyki” – Ternopol, Ukraina
  • Zespół Pieśni Białoruskij „Małanka” – Bielsk Podlaski, Polska
  • Klezmerski Zespół „Klezmaholics” – Lublin, Polska
  • Zespół Pieśni i Tańca „Biełyje Rosy” – Grodno, Białoruś