Get Adobe Flash player

Cykl rozmów: Ludzie i media — spotkanie z Eugeniuszem Wappą

Cykl rozmów: Ludzie i media — spotkanie z Eugeniuszem Wappą

27 stycznia br. w Centrum Promocji Regionu „Czerlonka” odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie i media”. Gościem spotkania był Pan Eugeniusz Wappa — białoruski społecznik i publicysta, działacz białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce, redaktor naczelny „Niwy” i prezes Radia „Racja”.

Gospodarze spotkania przywitali zarówno gościa, jak i publiczność, która pomimo mrozu, późnym popołudniem licznie wypełniła salę kominkową Centrum Promocji Regionu „Czerlonka”.

Pan Eugeniusz Wappa rozpoczął od wspomnień czasów dzieciństwa, edukacji w Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce oraz czasów studiów w Warszawie, gdzie ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Z zaangażowaniem opowiadał o swojej działalności w Białoruskim Zrzeszeniu Studentów, na którego czele stanął pod koniec lat 80. Wspominał swoje początki w „Niwie” — pierwsze teksty, które ukazywały się w tygodniku, a także mówił o swoich obecnych obowiązkach redaktora naczelnego. Przytoczył również kilka archiwalnych tekstów z „Niwy”, odpowiednio je komentując. Prezes Radia „Racja” opowiadał również o powstaniu i rozwoju tej rozgłośni, jej słuchalności i planach na przyszłość. Niezależne Białoruskie Radio „Racja” nadaje audycje skierowane do mniejszości białoruskiej w Polsce i mieszkańców Białorusi.

Pan Wappa chętnie odpowiadał na pytania publiczności oraz z zainteresowaniem przyjmował propozycje wprowadzania ulepszeń w kierowanym przez siebie tygodniku „Niwa”. Jako działacz społeczny dzielił się z publicznością swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju Hajnówki.

Na zakończenie spotkania publiczność nagrodziła gościa brawami. Wszyscy zainteresowani otrzymali, w formie upominku, wydawnictwa na temat „Niwy” i Radia „Racja” wraz z dedykacją autora.

Tekst i foto Justyna Perestret