Get Adobe Flash player

PERETOCZE 2018



 

 

 

 

Artyści

Zespół Taneczny ZSzDNJB w Hajnówce

Hajnówka

 

          Szkolny zespół taneczny rozpoczął działalność w marcu 2017 roku, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów gimnazjum, jak i liceum. Zadebiutował na scenie w czerwcu 2017 roku podczas „Pikniku z Białorusem”. Zaprezentował wtedy krótkie tańce białoruskie oraz tradycyjny taniec białoruski „lawonichę”.

Od roku szkolnego 2017/2018 zespół poszerzył swój repertuar o kolejne układy, wciąż skupiając się na tańcu białoruskim. Zespół aktywnie działa w szkole, tańcząc na apelach szkolnych. Wystąpił również podczas „Artystycznych Spotkań Dzieci i Młodzieży” w Muzeum Białoruskim w Hajnówce. Nawiązał też współpracę ze szkolnym zespołem wokalnym „Zniczka”. Owocem współpracy jest piosenka „Czamuż mnie nie pieć” – podczas gdy „Zniczka” śpiewa, zespół taneczny prezentuje układ do tego utworu. Pierwszy wspólny występ odbył się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2018”, który zakończył się zajęciem I miejsca podczas eliminacji rejonowych w Siemiatyczach i II miejscem podczas eliminacji centralnych w Hajnówce. Oba zespoły zaprezentowały się później również w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas koncertu galowego. Założycielem oraz opiekunem zespołu jest Olga Wiluk.


 Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”

Ostrołęka

 

          Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka” działa nieprzerwanie od 1984 roku, realizując z powodzeniem program łączący zajęcia wokalno – taneczne z kształtowaniem osobowości młodych ostrołęczan przy wykorzystaniu tradycji regionu kurpiowskiego. Instruktorzy zespołu pracując systematycznie z grupami przedszkolaków, dzieci, młodzieży, dorosłych i młodszych emerytów zdobyli wspólnie wiele nagród i wyróżnień. Zespół realizuje stałą wymianę artystyczną z zespołami z Finlandii, Hiszpanii i Niemiec. ZTL „Ostrołęka” posiada w swoim programie: tańca narodowe, obrazki taneczne, suity: kurpiowskie, łowicką, lubelską, śląską, rzeszowską oraz piosenki i pieśni kurpiowskie w wykonaniu Apolonii Nowak. Wszechstronne przygotowanie kapeli, tancerzy i wokalistów gwarantuje profesjonalną oprawę imprez.


Regimantas Silinskas

Poniewieże, Litwa

 

          Regimantas Silinskas jest kompozytorem, autorem tekstów, Absolwentem Akademii Muzycznej w Kłajpedzie. Na scenie występuje od 1994 r. Gra na skrabalai – litewskim instrumencie tradycyjnym składającym się z drewnianych dzwonków. Artysta wykonuje litewską muzykę ludową, muzykę klasyczną oraz rozrywkową. Często reprezentuje Litwę za granicą – występował m.in. w Brazylii, Korei Południowej i USA.


Susanna Jara

Kraków

          Susanna Jara koncertuje i tworzy od dziecka. Była członkiem blisko 30 różnych zespołów, chórów, projektów. Jej głos można usłyszeć na ponad 20 płytach CD. Początkiem były chóry cerkiewne folklor, folk, muzyka klasyczna, potem jazz, muzyka teatralna i współczesna. Kocha improwizację. Najczęściej śpiewa i tworzy w sześciu językach: cerkiewnosłowiańskim, ukraińskim, polskim, łemkowskim, rosyjskim, angielskim oraz innych. Chętnie współpracuje z innymi artystami z Polski i zagranicy m.in. Marek Szlezer, Marcin Krzyżanowski, Teatr Sztuk w Oleśnicy, Marek Szarvaš projekt. Aktualnie jest również wokalistką słowackiego zespołu Hrdza finalistą Cesko-Slovensko Ma Talent. Urodziła się w Poczajowie (Ukraina) w Polsce mieszka od 1992 roku. W 2013 roku wydała debiutancki album „Wesna, wesnoju” nad którym pracowała od 2006 roku. Znalazły się na nim autorskie piosenki Susanny oraz ludowe pieśni z Karpat w oryginalnych autorskich, wielogłosowych aranżacjach. Repertuar Susanny Jarej jest bogaty i różnorodny, od surowych ludowych pieśni poprzez piosenkę estradową, improwizację, jazz aż po skomplikowane koloraturowe pieśni Karola Szymanowskiego. Susannę Jarą można usłyszeć m. in. w Programie Trzecim Polskiego Radia, RMF Classic, Tok FM, Radio Kraków, Radio Gdańsk, Radio Rzeszów, Lem.FM i innych.


Zasłużony Zespół Pieśni Republiki Białoruś „Ciernica”

Mińsk, Białoruś

          Zespół został założony w 1984 r. przy Mińskim Pałacu Kultury i Sportu Kolejarzy . W 2002 r. Ministerstwo Kultury Białorusi uhonorowało Zespół tytułem Zasłużonego. Repertuar Zespołu obejmuje białoruskie pieśni, tańce, muzykę, obrzędy, kompozycje wokalno-choreograficzne. Zespół koncertuje w kraju i za granicą (Gruzja, Chiny, Indonezja, Indie, Korea Pd., Kazachstan, Wietnam, Bangladesz), jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów.  Kierownikami Zespołu są Zasłużeni Działacze Kultury Białorusi – Galina i Josif Nesterowicz.


Ilo & Friends

Białystok

         Jest to aktualnie jedyny na Podlasiu zespół białoruskojęzyczny wykonujący muzykę współczesną. W ciągu 13 lat działalności zarejestrował swój materiał w postaci 3 autorskich płyt. Brzmienie ewoluowało od akustyki przez electro-akustykę do rocka progresywnego. Ilo&friends to też eksperymenty artystyczne, m. in. płyta z kolędami nagrana wspólnie z zespołem ludowym „Rozśpiewany Gródek”, ale także muzyka do filmu niemego „Prostytutka” (1926) w ramach projektu Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz portalu muzycznego Tuzin.fm. Zespół współtworzył spektakl „Tożsamość” wspólnie z tancerzami Grupy Przejściowej, a także przygotował ścieżkę dźwiękową do pięciu spektakli realizowanych przez amatorską grupę niesłyszących i niedosłyszących artystów animowaną przez Stowarzyszenie MIG-iem. Zespół gościł na scenach festiwali Bardauskaja wosień, Basowiszcza, Inny Wymiar, Dni Sztuki Współczesnej, Men’s Fest. Koncertował dotychczas w Polsce i na Białorusi.


Zespół „Harmoń”

Łosinka

 

           Zespół HARMOŃ został  założony w 2010 roku. Skład zespołu to połączenie kilkunastu głosów w jedną całość, zupełnych amatorów kochających muzykę. Obecnie skład chóru to 14 osób pochodzących z Łosinki i okolic.  W repertuarze zespołu znajdują się piosenki zarówno cerkiewne jak i świeckie. Większość utworów  zespół wykonuje na  trzy, cztery głosy. Zespół HARMOŃ bierze udział w różnego rodzaju występach artystycznych: przeglądach, festynach, konkursach – ma na swoim kącie liczne osiągnięcia, m.in. I miejsce w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenka Białoruska 2014-2015,2017,2018. W 2014 oraz w 2017r. przez Program II Polskiego Radia zostały nagrane, a następnie wyemitowane na antenie radia, wyśpiewane przez zespół dwie liturgie.


Kapela „Suderwianie”

Suderwy, Litwa

Kapela ,,Suderwianie” aktywnie działa w kulturowym życiu Wilna od 2010 r. Zespół wykonuje  przekazywane z pokolenia na pokolenie ludowe utwory. Repertuar Kapeli obejmuje również pieśni patriotyczne. Kapela koncertuje w kraju i za granicą, uczestniczy w festiwalach, konkursach zdobywając liczne nagrody. Dwa lata temu  wydali swoją pierwszą płytę.


 

Białoruski Zespół „Puls” Hajnowskiego Domu Kultury

Hajnówka

          Zespół PULS  to reprezentantki Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury. W obecnym 6 osobowym składzie występuje od roku.  W zespole śpiewają dziewczęta w wieku 11 – 14 lat. Mimo krótkiej działalności zespołu  grupa jest laureatem m.in Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca MUSZELKI WIGIER w Suwałkach, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki PODLASKA NUTA w Bielsku Podlaskim, Konkursu Piosenki Białoruskiej czy Konkursu Piosenki Walentynkowej w Goniądzu. Repertuar zespołu to utwory polskie, białoruskie i ukraińskie.


Zespół „Frey-Lech Trio”

Białystok

          Zespół FREY – LECH TRIO powstał na początku 2011 roku w Białymstoku z inicjatywy lidera, Lecha Mazurka zafascynowanego pięknem muzyki żydowskiej w jej klezmerskiej odsłonie. Od początku grupa współpracowała ściśle z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku i Białostockim Towarzystwem Esperantystów. Swój pierwszy koncert, w kwietniu 2011 roku dał właśnie dla tych instytucji uświetniając podsumowanie esperanckiego projektu „Kot(d) dla tolerancji”.

W kolejnych latach Trio wystąpiło m.in.  w ramach IV Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – kolor i dźwięk w Białymstoku, podczas XXI Muzycznych Dialogów nad Bugiem – Mielnik, podczas V Międzynarodowego Festiwalu, Muzyki, Sztuki i Folkloru w Wasilkowie. We wrześniu 2012 roku dał też koncert podczas wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Michałowie.

W kwietniu 2012 roku, podczas III Urodzin Centrum im. Ludwika Zamenhof – na tarasach, grupa koncertowała promując wydanie swojej pierwszej płyty.

 


Zespół ”Cygańska Podkowa”

Kijów, Ukraina

 

          Zapewne niejeden z nas marzył w dzieciństwie, aby dołączyć do kolorowego cygańskiego taboru.

Cyganie byli swoistym znakiem przeznaczenia, o czym wiedzieli Rosjanie. Tradycją w dawnej Rosji było zapraszanie na radosne wydarzenia, w tym m.in. na wesele cygańskiego taboru, co przynosiło szczęście i oddalało niepowodzenia.

Dziś trudno już spotkać Cyganów śpiewających rozdzierające serce romanse i unoszące się w tanecznym pląsie kolorowe suknie. Cygańskie życie pełne jest tajemnic, a kontakt z ludźmi spoza ich kręgu kulturowego jest bardzo ograniczony.

Dzięki staraniom Włodzimierza Gulenki cygańska nić od nowa przeplata złotym ornamentem artystyczne wydarzenia Ukrainy – kraju o głębokich tradycjach, gdzie w 2006 r. powstał Zespół „Cygańska Podkowa”, który na przestrzeni lat brał udział w wielu projektach filmowych i festiwalach na Ukrainie i za jej granicami.


Wokalno-Choreograficzny Kozacki Zespół „Baćka Ataman”

Mińsk, Białoruś

 

          Zespół powstał w 2009 r. na bazie Republikańskiego Stowarzyszenia Publicznego „Białoruscy Kozacy”. Członkowie Zespołu to nie tylko utalentowani śpiewacy, ale również świetnie władają kozacką szablą (flankirowka), dodatkowo każdy z nich gra na instrumencie, co sprawia, że program sceniczny Zespołu jest bardzo bogaty i dynamiczny. Zespół bierze udział oraz jest laureatem  licznych festiwali i  konkursów w kraju i za granicą. Repertuar Zespołu obejmuje białoruski, rosyjski i ukraiński folk, utwory prawosławne, a także współczesne utwory napisane dla Zespołu przez znanych autorów.


Zespół Ośrodka Kultury „Stowarzyszenie Twórczości Oszad”
Majkop, Republika Adygei

 

Profesjonalny zespół taneczny z kapelą tradycyjnych instrumentów. Prezentują muzykę, pieśni i tańce Adygei. Stowarzyszenie Twórcze „Oshad” powstało w celu ochrony, rozwoju i propagowania adygejskiej kultury, która może się poszczycić 1000-letnią historią. Swoją nazwę wzięło od słynnego kurhanu z epoki brązu, znajdującego się w pobliżu Majkopu. W skład stowarzyszenia wchodzą cztery zespoły. Członkowie stowarzyszenia do tej pory odwiedzili m.in. Hiszpanię, Niemcy i Turcję.

 

 

Program

Patronaty