Get Adobe Flash player

PERETOCZE 2014

Artyści

Dziecięcy Zespół „Suniczki”

Białowieża — Polska

Dziecięcy Zespół „Suniczki”

W skład zespołu „Suniczki” wchodzą dzieci i młodzież ucząca się języka białoruskiego w zespole szkolno-przedszkolnym w Białowieży. Zespół tworzą dwie grupy wiekowe: grupa młodsza z klas 1-3 i grupa starsza z klas 4-5.

Zespół prowadzi Andżelina Masalska — nauczycielka języka białoruskiego. Na akordeonie akompaniuje Marek Zubrycki.

Zespół „Kumy i Swańki”

Białystok — Polska

Zespół „Kumy i Swańki”

Zespół „Kumy i Swańki” działa od 2006 roku przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA. Amatorski zespół tworzą w większości mamy dzieci uczących się języka białoruskiego w Szkole Podstawowej nr 4.

Zespół wykonuje tradycyjne białoruskie pieśni Podlasia. Efektem pracy zespołu są 3 płyty CD: „Wiaczorki”, „Czas”, „Łuka — pieśni z głębin”. Od 2012 roku „Kumy i Swańki” pracują pod kierunkiem Anny Fionik.

 

 

Klezmerski Zespół „Simcha”

Wilno — Litwa

Klezmerski Zespół „Simcha”

Zespół klezmerski „SIMCHA” powstał w Wilnie w 2009 roku. W zespole muzykują uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Szaloma Alejchema miasta Wilna. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę żydowską.

W ciągu 5 lat istnienia „SIMCHA” uczestniczył i koncertował w wielu festiwalach m. in. w Estonii, Łotwie, Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Zespołem kieruje Jovita Shtikeliene.

 

 

„Bieły Son”

Białystok — Polska

„Bieły Son”

Zespół „Bieły Son” powstał w 1993 roku. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu tomiku wierszy białoruskiej poetki Łarysy Geniusz.

Zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i za granicą. W roku 2010 na Białorusi z okazji 100 lecia urodzin poetki Łarysy Geniusz ukazała się reedycja płyty „Bieły Son”. Płyta ta w nakładzie 3 tysięcy rozeszła się w ciągu kilku godzin. Dzięki temu Zespół wpisał się na stałe w historię muzyki Białorusi.

Swoją muzykę porównują do malowania obrazów twierdząc, że odkrywają dźwięki, które już istnieją. „Bieły Son” nigdy nie był zespołem ekspansywnym, ale udział w ich koncercie to prawdziwa niewymuszona przyjaźń między muzyką a słuchającym.

Koncert wypełnią utwory z ich płyty oraz kompozycje stworzone specjalnie na występ na „Peretoczu”. „Bieły Son” to Marta Dral i Jan Chocha.

 

 

Litewski Zespół Folkowy „Saule”

Uniwersytetu w Siauliai — Litwa

Litewski Zespół Folkowy „Saule”

Folklorystyczny Zespół „Saule” istnieje od 1972 roku przy Uniwersytecie w Siauliai. W Zespole uczestniczą studenci, absolwenci i wykładowcy Uniwersytetu. Repertuar Zespołu to utwory wokalne, instrumentalno-wokalne i instrumentalne, a także tańce ludowe. Zespół wykonuje zarówno folklor autentyczny jak i utwory współczesne oparte na folklorze autentycznym. Jeden z najlepszych na Litwie Zespół „Saule” jest uczestnikiem i laureatem wielu znaczących krajowych i zagranicznych festiwali. Koncertował dotychczas w Belgii, Brazylii, Danii, Estonii, Chorwacji, na Kubie, w Holandii, Łotwie, Malcie, Polsce, na Węgrzech, Rosji, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, we Włoszech i USA. Nagrali i wydali dotychczas 8 płyt.

Dyrektorem Artystycznym jest Darius Daknys, a Menagerem Zenonas Ripinskis.

 

 

Kapela góralska „Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera”

Łopuszna — Polska

Kapela góralska „Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera”

Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera to grono przyjaciół i pasjonatów muzyki folkowej. Grupa działa już od kilkunastu lat, grając przede wszystkim tradycyjne melodie podhalańskie, ale również tradycyjne utwory z sąsiadujących z regionem podhalańskim Pienin, Spiszu, Orawy czy Słowacji. Zespół występuje w Polsce i za granicą, koncertował m.in. w Niemczech, Czechach i Chorwacji.

Liderem zespołu jest Leszek Szewczyk.

 

 

Góralski Zespół Pieśni i Tańca „Łopuśnianie”

Łopuszna — Polska

Góralski Zespół Pieśni i Tańca „Łopuśnianie”

Zespół „Łopuśnianie” powstał w 1974 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Prezentuje folklor Podhala – tańce, śpiew, charakterystyczne dla tego regionu zabawy, zwyczaje i obrzędy. W ciągu swej 40-letniej działalności zdobył szereg nagród i wyróżnień. Do najcenniejszych należą: najwyższe trofeum – „Złota Ciupaga” – zdobyte dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na międzynarodowych festiwalach w takich krajach jak Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Dania, Ukraina, Austria i Włochy.

Kierownikiem organizacyjnym jest Andrzej Szewczyk. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Stanisława Szewczyk.

Zespół „Ruczajok”

Białowieża — Polska

Zespół „Ruczajok”

Zespół RUCZAJOK – działa przy Białowieskim Ośrodku Kultury, uczestnicy zespołu to mieszkańcy Białowieży i okolic, wykonują w większości białoruską muzykę ludową, grupa bierze udział w różnego rodzaju konkursach, festynach, festiwalach, koncertach. W bieżącym roku zespół obchodzi Jubileusz 5 -lecia istnienia, niebawem ukaże się pierwsza płyta zespołu.

Kierownikiem zespołu jest Marek Zubrycki.

 

 

Orkiestra Kurpiowska GOK-O w Lelisie

Lelis — Polska

Orkiestra Kurpiowska GOK-O w Lelisie

Powstała jako pokłosie przeglądu muzykantów kurpiowskich w ramach imprezy „Kurpiowskie Granie”. Koncertuje od 2009 r. Ma na swoim koncie wiele koncertów. Oprócz występów i udziału w lokalnych i regionalnych imprezach wystąpiła również w Sali Kongresowej i na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, podczas jubileuszu 60-lecia Zespołu ”Kurpie Zielone” w Białymstoku, podczas Jarmarku Św. Brunona w Giżycku. Koncertowali również na Litwie. W repertuarze orkiestry: melodie tańców i pieśni Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Orkiestra jest laureatem wielu wyróżnień i zdobywcą głównych nagród m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, Mińsku Mazowieckim i Nowogrodzie. Nagrali dotychczas dwie płyty CD.

Kierownikiem merytorycznym Orkiestry Kurpiowskiej jest instruktor Jan Kania, a pieczę nad całością sprawuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie Anna Ogniewska.

 

 

Wzorcowy Dziecięcy Zespół Tańca Estradowego „Kaprys”

Kamieniec — Białoruś

Wzorcowy Dziecięcy Zespół Tańca Estradowego „Kaprys”

Wzorcowy dziecięcy zespół tańca estradowego „Kaprys” istnieje od 1998 roku. Zaszczytny tytuł „Wzorcowy” uzyskał w 2000 roku. Tytuł ten zespół potwierdził ponownie w 2007 r.

W zespole tańczą dzieci i młodzież w wieku 7 – 17 lat. W czasie swojej działalności zespół uczestniczył w wielu uroczystościach i koncertach w kraju i za granicą. Jest laureatem festiwali na Białorusi, a także w Rosji, Polsce i Ukrainie.

Zespołem kieruje Walentyna Krywiec.

 

 

Tatarski Zespół „Kubelak”

Grodno — Białoruś

Tatarski Zespół „Kubelak”

Folklorystyczna grupa „Kubelak” (muszka) powstała w 1996 roku przy Oddziale tatarskiego stowarzyszenia „Dusłyk” w Grodnie celem propagowania i rozwoju tatarskiej kultury i sztuki muzycznej. W repertuarze grupy znajdują się ludowe pieśni tatarskie. Zespół „Kubelak” uczestnicząc w licznych imprezach i świętach narodowych zapoznaje publiczność z tradycją i obrzędami swojego narodu. Jest laureatem Republikańskiego Festiwalu Kultury Narodów Białorusi w Grodnie.

Zespołem kieruje Zawija Salachowa.

 

 

Białoruski Zespół wokalno-instrumentalny „As”

Białystok — Polska

Białoruski Zespół wokalno-instrumentalny „As”

Zespół powstał w latach 80. Początkowo grał na imprezach rodzinnych: weselach, 18-stkach koleżanek i kolegów, itp. Pierwsze imprezy oficjalne zaczęły się po spotkaniu z Andrzejem Sadowskim. Wtedy na przełomie 1992 i 1993 roku powstała nazwa zespołu. Pierwsze litery imion tworzyły słowa: jas, saj lub ajs. Ostatecznie ustalono, że będzie „As” i tak zostało do dziś.

Grupa wykonuje muzykę polską, biesiadną, białoruską, ukraińską, rosyjską, standardy światowe oraz wiele nowości.

Zespół występował przez wiele lat na antenie „Polsatu” w programie „Disco Polo Live” a najbardziej znane piosenki to: „Na zamku” , „Szkoda łez” i „Na Miami” do dziś prezentowane na antenie Polo TV.

Obecny skład tworzą: Sławek Trofimiuk, Adam Snarski i Jurek Jurowiec — a na większych koncertach wspiera ich „młoda krew” — Rafał Jurowiec.

 

 

Międzynarodowy Zespół Muzyki Cygańskiej „Forte Roma”

Białystok — Polska

Międzynarodowy Zespół Muzyki  Cygańskiej „Forte Roma”

„Forte Roma” to rodzinny zespół artystów prezentujący oryginalną, tradycyjną i autentyczną muzykę cygańską na najwyższym poziomie artystycznym. Soliści „Forte Roma” stale koncertują w Polsce i za granicą. Dobór repertuaru oparty jest na odmiennej kulturze i wysokiej tradycji muzycznej Romów w połączeniu ze zdobyczami współczesności.

Program koncertu jest niezwykle barwny, a prezentowane utwory są autentyczne sprzed kilkuset lat, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Kierownikiem zespołu jest Małgorzata Bielicka.

 

 

Państwowy Zespół Folklorystyczny „Kupalinka”

Mińsk — Białoruś

Państwowy Zespół Folklorystyczny „Kupalinka”

„Kupalinka” to jedna z najpopularniejszych grup folklorystycznych Białorusi. Zespół rozpoczął swoją artystyczną karierę jako żeński kwartet wokalny, wykonujący utwory acapella. Później przerodził się w bardziej otwartą formę wykonując pieśni folklorystyczne z akompaniamentem. Repertuar zespołu zawiera popularne piosenki folkowe, muzykę i tańce ze wszystkich regionów Białorusi.

Grupa ta występowała dotychczas w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Finlandii, Belgii i Danii prezentując publiczności bezcenne skarby białoruskiej muzyki folkowej.

Zespołem kieruje dyrektor artystyczny Elena Telkowa, a dyrektorem jest Oleg Litwiniuk.

 

 

Folkowo-rockowy ukraiński Zespół „Tuhaj-Bej”

Olsztyn — Polska

Folkowo-rockowy ukraiński Zespół „Tuhaj-Bej”

Ukraiński Zespół „Tuhaj-Bej” powstał w 2005 roku wśród przyjaciół, których połączyło zamiłowanie do kultury Wschodu a swoją nazwę zawdzięcza niepokornemu Tuhaj-Bejowi, którego burzliwe losy oraz ekspresja odzwierciedlają charakter wykonywanej muzyki.

Zespół prezentuje energetyczną muzykę folkową zakorzenioną w tradycji Wschodu okraszoną elementami muzyki współczesnej i rocka. Wizytówką zespołu są pełne ekspresji koncerty oraz melodyjne, dynamiczne utwory, w których mocne brzmienie gitar i bębnów zestawiono z dźwiękiem tradycyjnych instrumentów takich jak sopiłka i akordeon. „Tuhaj-Bej” wykonuje własne, nieraz bardzo zaskakujące aranżacje znanych melodii tradycyjnych, jak również melodii nowoczesnych, a także utwory autorskie, z wielką radością przyjmowane przez publiczność. „Tuhaj-Bej” na przestrzeni lat został również laureatem kilku festiwali folkowych i rockowych.

Fotoreportaż dzień 1.
Fotoreportaż dzień 2.

 

 

 

 

Program XII Białowieskich Integracji Artystycznych — „Peretocze 2014”

Białowieża 25-26.07.2014 r.

25 lipca — piątek

Godz. 1700 — „Peretocze” zaprasza — przejazd zespołów bryczkami po Białowieży

Godz. 1800 — Koncert hejnalistów i otwarcie „Peretocza 2014”

Koncertują:

  • Dziecięcy Zespół „Suniczki” z Białowieży
  • Zespół „Kumy i Swańki” z Białegostoku
  • Klezmerski Zespół „Simcha” z Wilna (Litwa)
  • Zespół „Bieły Son” z Białegostoku
  • Litewski Zespól Folkowy „Saule” Uniwersytetu w Siaulai ( Litwa)
  • Kapela góralska „Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera” z Łopusznej
  • Góralski Zespól Pieśni i Tańca „Łopuśnianie” z Łopusznej

26 lipca — sobota

Godz. 1700 — „Peretocze” zaprasza — przejazd zespołów bryczkami po Białowieży

Godz. 1800 — Koncert hejnalistów

Koncertują:

  • Zespół „Ruczajok” z Białowieży
  • Orkiestra Kurpiowska z Lelisu
  • Dziecięcy Zespól Tańca Estradowego „Kaprys” z Kamieńca (Białoruś)
  • Tatarski Zespół „Kubelak” z Grodna (Białoruś)
  • Białoruski Zespół wokalno-instrumentalny „AS” z Białegostoku
  • Międzynarodowy Zespół Muzyki Cygańskiej „Forte Roma” z Białegostoku
  • Państwowy Zespół Folklorystyczny „Kupalinka” z Mińska (Białoruś)
  • Folkowo-rockowy ukraiński Zespół „Tuhaj Bej” z Olsztyna