- AKTUALNOŚCI
- Wszechnica Puszczańska
- Warsztaty dla młodzieży „ABC fotografa”
- Spotkanie O MNIEJSZOŚCI LITEWSKIEJ W…
- Wieczór pamięci Tamary Sołoniewicz
- Wszechnica Puszczańska „Oswoim…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA Fundacja „Muzyka…
- O Profesorze Romualdzie Twardowskim i…
- „Warsztaty dla młodzieży – ABC filmowca…
- „Spotkanie prezentujące twórczość…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA… „O…
- Wystawa fotogramów „Maestro…
- W rocznicę Powstania Listopadowego 1830…
- Rozmowy z cyklu..
- Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu rozmowy o … O powstaniu…
- 2022 Z cyklu : Pogranicze…
- 2020 Z cyklu: Jubilaci Michał Androsiuk…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o …. Odzyskiwaniu…
- 2018 Z cyklu : Rozmowy o … Literaturze …
- 2018 Z cyklu: rozmowy o polityce …
- 2018 Z cyklu: Rozmowy o … O Sytuacji…
- 2018 Z cyklu: spotkanie z ….. JERZYM…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o…. CZESŁAWIE…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … spotkanie z…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … Spotkanie z…
- 2016 Cykl Spotkań … Ludzie i media…
- 2016 Z cyklu : Rozmowy o … Tragedii 1946…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „Cudzie w…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… Wilkach.…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „ I wojnie…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura i…
- 2014 „Ludzie i media” – spotkanie z…
- 2014 Cykl rozmów: „Ludzie i media” —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Z cyklu rozmowy z:… wybitnymi…
- 2014 Z cyklu:.. Rozmowy o … sztuce…
- KONCERTY „PIEŚNI O PUSZCZY”
- PERETOCZE
- Nasza idea
- PERETOCZE 2022
- PERETOCZE 2021
- PERETOCZE 2020
- PERETOCZE 2019
- PERETOCZE 2018
- PERETOCZE 2017
- PERETOCZE 2016
- PERETOCZE 2015
- PERETOCZE 2014
- PERETOCZE 2013
- PERETOCZE 2012
- PERETOCZE 2011
- PERETOCZE 2010
- PERETOCZE 2009
- PERETOCZE 2008
- PERETOCZE 2007
- PERETOCZE 2006
- PERETOCZE 2005
- PERETOCZE 2004
- PERETOCZE 2003
- Białowieskie spotkania z Arią
- Inne projekty: ŁĄCZY NAS PUSZCZA I PIEŚŃ
- Inne projekty … Zakup wyposażenia …
- Kontakt
- Ocalić od zapomnienia
Peretocze 2020
Artyści
Zespół Folklorystyczny „Ruczajok”
Białowieża, Polska
Zespół powstał w maju 2009 roku z inicjatywy akompaniatora i kierownika zespołu – Marka Zubryckiego. Od początku swego istnienia Zespół działa przy Białowieskim Ośrodku Kultury w Białowieży. Zdecydowana większość repertuaru to ludowy białorusko-języczny folklor Podlasia, ale grupa wykonuje również utwory polskie, ukraińskie, rosyjskie. Członkowie grupy to mieszkańcy Białowieży i okolic. Zespół można określić jako rodzinny i dwupokoleniowy, gdyż śpiewają razem matki i córki, mężowie i żony. W 2013 roku „Ruczajok” wystąpił w programie TVP „Jaka to melodia?” w odcinku poświęconym Lasom Państwowym, a w 2014 roku obchodził jubileusz 5-lecia istnienia. Z tej okazji została wydana pierwsza płyta CD z pieśniami w języku białoruskim. W 2019 roku grupa obchodziła kolejny jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji została wydana druga płyta zespołu. Zespół bierze udział w cyklicznych imprezach lokalnych, jak:Noc Kupały, Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze”, „Różnogłosie”, a także wojewódzkich: Piosenka białoruska, Przeglądykolędnicze.
Katarzyna Tichoniuk
Zbucz, Polska
Katarzyna Tichoniuk to była kierowniczka zespołu „Zbuczanki” ze Zbucza, w gminie Czyże, laureatka wielu festiwali i konkursów, kontynuatorka lokalnych tradycji śpiewaczych. Jej źródłem inspiracji jest miejscowa kultura, a także więź ze środowiskiem i jego tradycjami. To dzięki takim ludziom jak Katarzyna Tichoniuk wiele tradycji nie uległo zapomnieniu i przetrwało do dnia dzisiejszego.
Kapela Kurpiowska Gminy Łomża
Łomża, Polska
Zespół istnieje w obecnym składzie od 5 lat. Repertuar to pieśni i utwory regionu kurpiowskiego (polki, oberki, okrąglaki, fafur, olender, stara baba, powolniaki), przyśpiewki weselne i biesiadne z innych regionów Polski oraz utwory taneczne wykonywane w akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Zespół koncertuje w kraju i za granicą (wystąpił m.in. w Ministerstwie Kultury w obecności Premiera, czy w Konsulacie na Białorusi).
Folk Kapela „Liutauras and company”
Wilno, Litwa
Zespół działa od 20 lat. Repertuar to stare litewskie pieśni ludowe, polki, marsze wykonywane na starych instrumentach ludowych (ragai, skudučiai, daudytes, itp.) Podczas koncertów Zespół uczy publiczność tańca i litewskich zabaw ludowych. Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Szkocja, Polska, Białoruś, Łotwa).
Zespół „Świtanak”
Białystok, Polska
Jak wiadomo świt zaczyna się od jednego promienia. Podobnie zespół zaistniał, mając tylko jeden utwór, który podczas Przeglądu Piosenki Białoruskiej w 2009 roku, rozpoczął ich działalność, która trwa do dziś. Najciekawsze jednak jest to, że ta pierwsza piosenka powstała w białostockim Przedszkolu nr 14, jako część pracy nauczycielek, które rozwijając w dzieciach znajomość języków – rozumiały, że śpiew to najlepsza metoda, żeby trafić do dzieci. I tak im się to udało, że od tamtej pory wydały dwie płyty, wyjeżdżały na wiele festiwali, międzynarodowych, polskich i zupełnie lokalnych. Zespół jest czterokrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Polsce w 2012, 2017, 2019, 2020 r. Jego muzyka jest nierozłączna z białoruskim folklorem. Wydobywając z niego baśniowość, zespół umiejętnie, z wyczuciem i pewnością posługuje się wieloma żeńskimi głosami. A to, w połączeniu z finezyjną, nieraz przebogatą aranżacją, daje w sumie rzecz bezsprzecznie autorską. Melancholia, liryka i zaduma tętnią tu obok galopu spragnionych biesiadników. Kierownik artystyczny zespołu – Vita Kociubajło, prowadzącą koncerty – Anna Babik.
Zespół Klezmerski „Sztetl”
Warszawa, Polska
„Sztetl” to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Wszyscy są, bądź byli członkami Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Każdy z nich naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską, tradycyjną muzyką żydowską. Zespół na stałe współpracuje z Wyznaniową Gminą Żydowską w Warszawie, występował w klubach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, na weselach i potańcówkach a także w Pałacu Prezydenckim. Tym, co wyróżnia „Sztetl” od wszystkich innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.
Międzynarodowy Zespół Pieśni, Muzyki i Tańca Romów „Romanca”
Olsztyn, Polska
Zespół został założony w 1956 r. przez Przewodniczącego Rady Starszyzny Romów – Zbigniewa Bilickiego. Jako inicjator kultury romskiej w Olsztynie, zawsze dbał o to by koncerty ukazywały autentyczny folklor Romów. Zespół, jako młode pokolenie stara się kontynuować i rozwijać tradycję, o którą przez wiele lat dbał ich nauczyciel – Zbigniew Bilicki.Zespół ma wieloletnią tradycję, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od czasu założenia zespołu wyszkoliło się w nim do dnia dzisiejszego już 6 pokoleń artystów romskich.Aktualnie zespół, prowadzony przez Rolanda Bilickiego, stanowi młode pokolenie artystów romskich, którzy nadal pielęgnują swój folklor, jednak prezentowany jest on w nieco „rozbudowanej wersji”. Folklor romski ma charakter międzynarodowy, a muzyka romska jest bardzo urozmaicona, ponieważ różni się brzmieniem i stylem, w zależności od kraju, z którego pochodzi. Mieszając różne style muzyki romskiej, a także aranżując własne interpretacje, zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie. Na koncertach wykorzystywane są tradycyjne instrumenty takie jak: skrzypce, gitary, akordeon, tamburyn i inne. Zasada Zespołu – gramy i śpiewamy tylko na żywo!
Zespół „Souvenir”
Białystok, Polska
Zespół powstał w 2017 roku na bazie zespołu „Koszyki”. Dwa razy z rzędu w 2019 i 2020 roku zostali laureatami pierwszego miejsca na Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku. Na koncertach wykonują tylko własne kompozycje.