- AKTUALNOŚCI
- Wszechnica Puszczańska
- Spotkanie O MNIEJSZOŚCI LITEWSKIEJ W…
- Wieczór pamięci Tamary Sołoniewicz
- Wszechnica Puszczańska „Oswoim…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA Fundacja „Muzyka…
- O Profesorze Romualdzie Twardowskim i…
- „Warsztaty dla młodzieży – ABC filmowca…
- „Spotkanie prezentujące twórczość…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA… „O…
- Wystawa fotogramów „Maestro…
- W rocznicę Powstania Listopadowego 1830…
- Rozmowy z cyklu..
- Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu rozmowy o … O powstaniu…
- 2022 Z cyklu : Pogranicze…
- 2020 Z cyklu: Jubilaci Michał Androsiuk…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o …. Odzyskiwaniu…
- 2018 Z cyklu : Rozmowy o … Literaturze …
- 2018 Z cyklu: rozmowy o polityce …
- 2018 Z cyklu: Rozmowy o … O Sytuacji…
- 2018 Z cyklu: spotkanie z ….. JERZYM…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o…. CZESŁAWIE…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … spotkanie z…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … Spotkanie z…
- 2016 Cykl Spotkań … Ludzie i media…
- 2016 Z cyklu : Rozmowy o … Tragedii 1946…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „Cudzie w…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… Wilkach.…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „ I wojnie…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura i…
- 2014 „Ludzie i media” – spotkanie z…
- 2014 Cykl rozmów: „Ludzie i media” —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Z cyklu rozmowy z:… wybitnymi…
- 2014 Z cyklu:.. Rozmowy o … sztuce…
- KONCERTY „PIEŚNI O PUSZCZY”
- PERETOCZE
- Nasza idea
- PERETOCZE 2022
- PERETOCZE 2021
- PERETOCZE 2020
- PERETOCZE 2019
- PERETOCZE 2018
- PERETOCZE 2017
- PERETOCZE 2016
- PERETOCZE 2015
- PERETOCZE 2014
- PERETOCZE 2013
- PERETOCZE 2012
- PERETOCZE 2011
- PERETOCZE 2010
- PERETOCZE 2009
- PERETOCZE 2008
- PERETOCZE 2007
- PERETOCZE 2006
- PERETOCZE 2005
- PERETOCZE 2004
- PERETOCZE 2003
- Białowieskie spotkania z Arią
- Inne projekty: ŁĄCZY NAS PUSZCZA I PIEŚŃ
- Inne projekty … Zakup wyposażenia …
- Kontakt
- Ocalić od zapomnienia
PERETOCZE 2013
Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka”
Ostrów Mazowiecka
Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” działa przy Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej od 2003 roku. Członkowie to dorośli miłośnicy tańca i śpiewu. W programie zespołu są tańce narodowe: Polonez i Mazur, oraz tańce regionalne: Suita Kurpiowska, Łowicka i Tańce Starej Warszawy oraz widowisko obrzędowe żydowskie „Wesele Sary” Zespół wystąpił na wielu imprezach ogólnopolskich: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne KUPALNOCKA – Ciechanów, Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – Sokołów Podlaski – nagroda Starosty Powiatu Sokołowskiego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru – WASILKÓW – I miejsce, XXX Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych – Warszawa II miejsce, XXIII Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Szydłowcu IV miejsce, Folklor w Krainie Bugu w Dąbrówce – Międzynarodowe Spotkania z uczestnikami Festiwalu WARSVOLK FESTIWAL, IX Białowieskie Integracje Artystyczne „PERETOCZE ” w Białowieży.„BezWianka” gościnnie w roku 2004 wystąpił w Jeziorosach na Litwie, na Festiwalu Kultury Polskiej, a w czerwcu w 2011 roku brał udział w Festiwalu Kultury Polskiej ZNAD ISSY w Kownie. Natomiast w lipcu wystąpił na Balkan Folk Fest w Kitten w Bułgarii. Zespół chętnie bierze udział w imprezach lokalnych: miejskich, gminnych i powiatowych: Dni Ostrowi, Dożynki, Święto Ziemniaka i inne. Jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca WIRUJĄCY KRĄG, którego organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej.
Kierownikiem i założycielem Zespołu jest Bożena Jakubczyk – st. instruktor tańca w MDK. Stroną muzyczną zajmuje się Waldemar Jaszczak, przygotowanie wokalne Remigiusz Danelczyk również instruktor MDK.
Ukraiński Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz”
Węgorzewo
Zespół powstał we wrześniu 1994 r. z inicjatywy Węgorzewskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Obecnie działa przy Węgorzewskim Centrum Kultury. Zadaniem Zespołu jest kultywowanie ukraińskiej kultury ludowej, poszukiwanie i dążenie do utrwalenia tożsamości, rozwijanie poczucie wartości własnej kultury i potrzebę jej prezentacji.
Przy zespole działają dwie grupy przygotowawcze w których tańczą dzieci w wieku od 6 do 12 lat, a starsza z tych grup z powodzeniem występuje na koncertach razem z zespołem “Czeremosz”.
Zespół “Czeremosz” odgrywa niebagatelną rolę w integracji społeczności polskiej i ukraińskiej, ponieważ występują w nim dzieci z rodzin obydwu narodowości. Również repertuar odzwierciedla dorobek kulturalny zarówno ukraiński jak i Polski. Zespół w swoim repertuarze ma tańce różnych regionów Ukrainy, które charakteryzują się dużą dynamiką i bogatą choreografią. Różnorodne stroje barwnie podkreślają energię zawartą w tańcach ukraińskich jak i polskich. Zespół reprezentuje wysoki poziom i technikę, co niejednokrotnie zostało ocenione przez choreografów z różnych regionów Polski i Europy. Dowodem tego są liczne nagrody i trofea, jakie zespół stale zdobywa.
“Czeremosz” występował na Litwie, Łotwie, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Czechach, Węgrzech, we Francji i Włoszech, w Rumunii i Bułgarii.
Od 1996 r. “Czeremosz” jest organizatorem i gospodarzem dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie.
Kierownik zespołu i choreograf – Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy Volodymyr Deneka. Koncertmistrz – Ihor Hula.
Romski Zespół „Hitano”
Olsztyn
Zespół został założony w 1984 roku przez Adama Fedorowicza. Jest to jeden z nielicznych zespołów romskich w Polsce wykonujących tradycyjną muzykę romską, graną i śpiewaną na żywo. „Hitano” to zespół wielopokoleniowy, który ma bogatą tradycję oraz doświadczenie.
Adam Fedorowicz to nie tylko wybitny muzyk, ale również założyciel olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej „Hitano”. Założył je w 2001 r. wraz z olsztyńskimi Romami.
O sobie mówią, że są „ zespołem rodzinnym” i jak twierdzą – są jedynym romskim zespołem w Polsce, który gra i śpiewa na żywo.
„Hitano” to bardzo dobry przykład integracji romsko-polskiej, gdyż oprócz olsztyńskich Romów zespół tworzy również kilku artystów polskich, którzy wzbogacają kapelę cygańską.
Wielbiciele romskiej muzyki podkreślają, że na występach zespołu „Hitano” można „Cofnąć się w czasie” i poczuć klimat prawdziwego taborowego śpiewu i tańca przy ognisku.
Zespół Pieśni i Tańca „Kazaczata”
Majkop (Republika Adygeja-Rosja)
Zespół Pieśni i Tańca „Kazaczata” działa przy szkole muzycznej w Majkopie. Członkami grupy są dzieci różnych narodowości, jednak zespół prezentuje głównie muzykę ukraińską. Kazaczata wykonuje też muzykę sakralną, a także utwory autorskie wykonywane przy akompaniamencie między innymi bałałajki czy bajana.
dyrektor: Anatoliy Uvarov
dyrektor artystyczny: Natalia Uvarova
kierownik artystyczny: Olena Shcherbak
Kozacki Chór Dziecięcy Rostowskiego Konserwatorium
Rostow n. Donem (Rosja)
Dziecięcy Chór, w którym śpiewają uczniowie szkół ogólnych i muzycznych z regionu Rostowa powstał w 1998 roku. W chwili obecnej w dwóch grupach wiekowych (4-7 i 8-16 lat) śpiewa ponad 100 dzieci. Chór prowadzi intensywną działalność koncertując w Rosji i za granicą (Niemcy, Włochy, Bułgaria). Jest laureatem ogólnorosyjskich i międzynarodowych festiwali chóralnych m.in.: w Rostowie, Moskwie, Niżnym Nowogrodzie i dwukrotnie w Alezzo we Włoszech. Nagrali CD z muzyką cerkiewną. Są dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku. Dyrygent Chóru – S iergiej Tarakanow jest profesorem katedry dyrygentury chóralnej Konserwatorium w Rostowie.
Zespół Muzyki Żydowskiej „Shalom”
Lida (Białoruś)
Zespół Muzyki Żydowskiej „Shalom” z Lidy istnieje od 17 lat. Muzycy występowali w różnych krajach świata, m.in. w Izraelu, na Ukrainie, Litwie, Białorusi oraz w Polsce.
Zespół w 2006 r. w dni Chanuki odbył dwutygodniową trasę koncertową po Izraelu. Jest także laureatem międzynarodowego festiwalu w Hajfie. „Szalom” jest również dwukrotnym laureatem międzynarodowych festiwali muzyki żydowskiej w Odessie i Kijowie (Ukraina), Jest laureatem II Międzynarodowego Moskiewskiego konkursu wykonawców muzyki żydowskiej, wielokrotnym laureatem Republikańskiego festiwalu kultur narodowych w Grodnie na Białorusi. Występował również kilka razy w Polsce oraz na Litwie.
Zespół nagrał trzy płyty z utworami w językach: jidysz, hebrajskim, rosyjskim, białoruskim; wydał nutowe zbiory muzyki klezmerskiej i żydowskich modlitw (kantor).
Muzycy aktywnie zajmują się promowaniem kultury żydowskiej oraz prowadzą działalność charytatywną, organizując koncerty dobroczynne na rzecz Domów Dziecka Grodzieńszczyzny.
Kierownik zespołu „Shalom” – Mikhail Jacob. Dvilanski jest laureatem międzynarodowego kantorskiego festiwalu w Mińsku, nagrodzony przez Ministerstwo Kultury Republiki Białoruś. Maestro Mikhail jest wykładowcą, prowadzi klasę skrzypiec a także kameralny zespół.
Zespół „Ruczajok”
Białowieża
Grupa powstała 2009 roku, założycielem i kierownikiem jest Marek Zubrycki. Od niedawna zespół nazywa się „Ruczajok”, co w tłumaczeniu z języka białoruskiego oznacza strumyk. Zespół bierze udział w takich wydarzeniach jak: Festiwal piosenki białoruskiej, festyny etnograficzne z cyklu „Kultura na schodach” oraz „I tut żywuć ludzi”, Noc Kupały.
Zespół „Sarakina”
Białystok
Zespół „Sarakina” to polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Grają kompozycje i aranżacje melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii i Macedonii. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tabmura. Skład: Jacek Grekow – kaval, gajda, Jan Mlejnek – klarnet, tambura, Mateusz Bielski – kontrabas, Krzysztof Ostasz – instrumenty perkusyjne, Eliza Sacharczuk – wokal. Dotychczas wydali cztery płyty z bałkańską muzyką etniczną. Grupa koncertuje od 1999 roku.
Zespół „Shołucha”
Bielsk Podlaski
Szołucha – słowo to pochodzi z gwary podlaskiej, oznacza pleciugę, plotkarę.
Szołucha to grupa młodzieży wykonująca muzykę charakterystyczną dla folkloru wschodniosłowiańskiego. Skład zespołu tworzy piątka osób połączona zamiłowaniem do muzyki etnicznej Podlasia i śpiewu białego. W ich repertuarze znajdziemy utwory rodem z Podlasia, Polesia ale też pieśni ukraińskie, rosyjskie a nawet kozackie.
Kierownikiem grupy jest Ewa Wyszkowska.
Zespół „Świtanak”
Białystok
Zespół „Świtanak” powstał w styczniu 2009 r. W skład zespołu wchodzą nauczycielki pracujące w jednej placówce – w Przedszkolu Samorządowym nr 14 z polskim i białoruskim językiem nauczania w Białymstoku.
Repertuar Zespołu „Świtanak” to głównie stare piosenki ludowe w języku białoruskim.
Zespół występował, m.in. na Festiwalu Piosenki Białoruskiej – w 2012 r. gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix za piosenkę „Pakaciłsia Tuman”. Koncertował na takich imprezach jak: „Kupalle” w Białowieży, Święto Kultury Białoruskiej w Białymstoku, „Prymackaja biasieda” w Michałowie, „Bondarouskaja haściounia”- w Bondarach, „Święto sera” – w Korycinie, na festynach białoruskich – Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka. Ponadto brał udział w „Sąsiedzkich spotkaniach” w Puńsku, w Festiwalu Grodno – Białystok w 2010 i 2012 r. oraz występował w Dąbrówce nad kanałem Augustowskim na Białorusi.
W 2012 roku Zespół „Świtanak” wydał płytę pt. „A ci wy widzieli, a ci wy słyszali”.
Zespół „Vilnele” Litewskich Sił Zbrojnych
Wilno (Litwa)
Zespół folkowy „Vilnele” Litewskich Sił Zbrojnych Wileńskiego Garnizonowego Klubu Oficerów został założony 10 Stycznia 1996 roku. Od tego czasu grupa była prowadzona przez Laima Purliene. W skład zespołu wchodzą ludzie w różnym wieku i o różnych profesjach.
„Vilnele” wykonuje głównie folklor z różnych rejonów Litwy. Ich repertuar jest bogaty i różnorodny, zawiera ok. 500 utworów z różnych gatunków. Grupę szczególnie interesuje folklor wojskowy z różnych okresów. Ma ona kilka programów z piosenkami militarnymi i partyzanckimi, a nowe programy są wciąż aktualizowane i aranżowane.
Ich program folklorystyczny z obszaru Kaišiadorys jest liczny i bogaty, zawiera wiele pieśni i historii z południowo-wschodniej Litwy. Repertuar „Vilnele” obejmuje około stu tańców i gier. Muzycy grupy instrumentalnej potrafią grać na takich instrumentach jak akordeony, skrzypce, grzechotki z dzwoneczkami, bębny itp. Członkowie zespołu również śpiewają romanse, a bardziej współczesne utwory są śpiewane z akompaniamentem gitary. Występy zespołu ludowego Litewskich Sił Zbrojnych Wileńskiego Garnizonu zawsze przyciągają liczną publiczność.
„Vilnele” regularnie koncertuje (około 50-60 razy w roku) i bierze udział w różnych ludowych festiwalach litewskich. Zespół brał również udział w festiwalach w Szwajcarii, Belgii, we Włoszech, w Danii, Rosji, Norwegii, Irlandii, Grecji, Czechach, na Łotwie, Białorusi, Ukrainie. Głównym celem grupy jest koncertowanie dla litewskiego wojska, propagowanie kultury etnicznej w Siłach Zbrojnych i społeczeństwie oraz promowanie szacunku i miłości do Ojczyzny. Śpiewacy, tancerze i muzycy zespołu „Vilnele” chętnie koncertują wszędzie, zawsze i dla każdego.
Chór Pieśni i Tańca „Wasiloczki”
Bielsk Podlaski
Chór Pieśni i Tańca „Wasiloczki” powstał w listopadzie 1964 roku z inicjatywy działaczy Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Bielsku Podlaskim. Jego celem było kultywowanie i pielęgnowanie regionalnych tradycji i folkloru białoruskiego. Nazwę „Wasiloczki” oficjalnie przyjęto w marcu 1973 roku. Chór przez ponad 40 lat swego istnienia występował pod kierownictwem znanych i zasłużonych dla kultury Białostocczyzny muzyków: Aleksandra Łukaszuka, Jerzego Szurbaka, Michała Artysiewicza, Stefana Kopy, Sergiusza Łukaszuka, Aliny Niegierewicz, Włodzimierza Sacharczuka, Mikołaja Miarzennego.
Obecnie dyrygentem chóru jest Nikołaj Fadzin.
Wasiloczki od początku swego istnienia dały ponad 800 koncertów. Występowały w kraju i za granicą. Za wieloletnią działalność na rzecz kultury białoruskiej chór otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony Białostocczyźnie.