- AKTUALNOŚCI
- Wszechnica Puszczańska
- Spotkanie O MNIEJSZOŚCI LITEWSKIEJ W…
- Wieczór pamięci Tamary Sołoniewicz
- Wszechnica Puszczańska „Oswoim…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA Fundacja „Muzyka…
- O Profesorze Romualdzie Twardowskim i…
- „Warsztaty dla młodzieży – ABC filmowca…
- „Spotkanie prezentujące twórczość…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA… „O…
- Wystawa fotogramów „Maestro…
- W rocznicę Powstania Listopadowego 1830…
- Rozmowy z cyklu..
- Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu rozmowy o … O powstaniu…
- 2022 Z cyklu : Pogranicze…
- 2020 Z cyklu: Jubilaci Michał Androsiuk…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o …. Odzyskiwaniu…
- 2018 Z cyklu : Rozmowy o … Literaturze …
- 2018 Z cyklu: rozmowy o polityce …
- 2018 Z cyklu: Rozmowy o … O Sytuacji…
- 2018 Z cyklu: spotkanie z ….. JERZYM…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o…. CZESŁAWIE…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … spotkanie z…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … Spotkanie z…
- 2016 Cykl Spotkań … Ludzie i media…
- 2016 Z cyklu : Rozmowy o … Tragedii 1946…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „Cudzie w…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… Wilkach.…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „ I wojnie…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura i…
- 2014 „Ludzie i media” – spotkanie z…
- 2014 Cykl rozmów: „Ludzie i media” —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Z cyklu rozmowy z:… wybitnymi…
- 2014 Z cyklu:.. Rozmowy o … sztuce…
- KONCERTY „PIEŚNI O PUSZCZY”
- PERETOCZE
- Nasza idea
- PERETOCZE 2022
- PERETOCZE 2021
- PERETOCZE 2020
- PERETOCZE 2019
- PERETOCZE 2018
- PERETOCZE 2017
- PERETOCZE 2016
- PERETOCZE 2015
- PERETOCZE 2014
- PERETOCZE 2013
- PERETOCZE 2012
- PERETOCZE 2011
- PERETOCZE 2010
- PERETOCZE 2009
- PERETOCZE 2008
- PERETOCZE 2007
- PERETOCZE 2006
- PERETOCZE 2005
- PERETOCZE 2004
- PERETOCZE 2003
- Białowieskie spotkania z Arią
- Inne projekty: ŁĄCZY NAS PUSZCZA I PIEŚŃ
- Inne projekty … Zakup wyposażenia …
- Kontakt
- Ocalić od zapomnienia
PERETOCZE 2011
IX Białowieskich Integracji Artystycznych
– „PERETOCZE 2011”
w Białowieży
29 lipca – piątek
godz. 18.00 – „Peretocze zaprasza” – przejazd zespołów bryczkami po Białowieży
godz. 19.00 – Koncert hejnalistów i otwarcie „Peretocza 2011”
WYSTĘPUJĄ:
Zespół Pieśni i Tańca „Bezwianka” – Ostrów Mazowiecka
Zespół „Zaranica” – Krynki
Zespół Pieśni i Tańca „Bezwianka” – Ostrów Mazowiecka
Zespół Folklorystyczny „Cahlinki” – Lewkowo Stare
Tatarski Zespół „Buńczuk” – Białystok
„Hramnicy” Folkowy Zespół Uniwersytetu Kultury i Sztuki Białorusi – Mińsk
Zespół Pieśni i Tańca „Balet Flores” – Sankt Petersburg (Rosja)
30 lipca – sobota
godz. 18.00 – „Peretocze zaprasza” – przejazd zespołów bryczkami po Białowieży
godz. 19.00 – Koncert
WYSTĘPUJĄ:
Hejnaliści
Zespół Folklorystyczny „Orlica” – Nowickowiczi (Białoruś)
Niemiecki Zespół Wokalny „Nowe Trio” – Reńska Wieś
Zespół „Ruczajok” – Białowieża
Żydowska Grupa Wokalna „Szir awiw” – Warszawa
Litewska Kapela Ludowa „Salcinis” – Sejny
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” – Przemków
Żydowska Grupa Wokalna „Szir awiw” – Warszawa
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” – Przemków
Cygański zespół „Perła i bracia” – Konstantynów Łódzki
Zespół Pieśni i Tańca „Bezwianka”
(Ostrów Mazowiecka)
Kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Bezwianka” jest Bożena Jakubczyk. Pomysł utworzenia zespołu narodził się przed ośmiu laty, po tym jak we Włoszech ogromną furorę zrobiła młodzieżowa rewia Tonika z ostrowskiego Miejskiego Domu Kultury. Występy młodych ostrowian spodobały się nie tylko gospodarzom, ale i przebywającym wówczas w Italii, ówczesnym władzom Ostrowi. Po powrocie do kraju zakupiono kostiumy kurpiowskie, ale młodzież nie zgodziła się na tańce ludowe. Wówczas Bożena Jakubczyk „wskoczyła” w ten strój i okazało się, że się w nim mieści. Wtedy dyrektorka MDK-u Bożenna Rostkowska zaproponowała założenie zespołu ludowego dla dorosłych .Tak też się stało. Zespół dużo koncertuje w kraju i za granicą. Na tegoroczne „Peretocze” zespół jedzie bezpośrednio z koncertów w Bułgarii.
Zespół „Zaranica”
(Krynki)
Zespół „Zaranica” powstał w Krynkach, przy Stowarzyszeniu kulturalnym „Terra Incognita” w czerwcu 2010 roku. Aktualnie tworzą go Joanna Czaban i Helena Puchalska. Priorytetem zespołu jest odnajdywanie i rozpowszechnianie dawnych pieśni z okolic Krynek po obu stronach granicy (Krynki znajdują się przy samej granicy). Na scenie zespół prezentuje się w autentycznych ponad stuletnich strojach odnalezionych we wsiach, do których nawet autobus nie dojeżdża. Bluzki są rekonstrukcją ponad stuletniego oryginału ze wsi Pierożki. Zebrany repertuar głównie jest prezentowany w Krynkach na cyklicznych spotkaniach organizowanych przez to stowarzyszenie.
Zespół Folklorystyczny „Cahlinki”
(Lewkowo Stare)
Zespół Folklorystyczny „Cahlinki” w październiku br. będzie obchodził Jubileusz 35 – lecia działalności artystycznej. Kierownikiem muzycznym jest Mikołaj Miażenny z Grodna. Zespół przez okres swojej działalności występował nie tylko na terenie województwa podlaskiego ale całego kraju i za wschodnią granicą na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Zespół odnosi liczne sukcesy zajmując czołowe miejsca w wielu konkursach. Marzeniem członków zespołu jest wyjazd na koncert do Niemiec i Francji. Zespół wykonuje piosenki w języku polskim, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim.
Tatarski Zespół „Buńczuk”
(Białystok)
Tatarski Zespół „Buńczuk” powstał w 2000 roku. Kierownikiem Zespołu jest Halina Szahidewicz. Nazwa Zespołu oznacza drzewce zakończone u góry kulą i zwisającymi spod niej pękami końskiego włosia, używane dawniej jako oznaka władzy wojskowej przez Turków, Tatarów i Kozaków oraz hetmanów polskich. Grupa w swoim programie ma utwory poetów tatarskich i piszących o Tatarach, piosenki tatarskie i polskie oraz tańce do melodii na motywach Krymu, Baszkirii i Tatarstanu. Zespół koncertował w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku i Krakowie, a także w na Litwie.
„Hramnicy” Zespół Uniwersytetu Kultury i Sztuki Białorusi
(Mińsk – Białoruś)
Laureat wielu międzynarodowych festiwali – Zespół „Hramnicy” powstał w 1994 roku na Wydziale Sztuki Ludowej Białoruskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Kierownikiem artystycznym zespołu jest prof. Władimir Zieniewicz. Repertuar zespołu to tradycyjne białoruskie pieśni, tańce, muzyka instrumentalna i białoruskie pieśni ludowe. Charakterystyczną cechą stylu zespołu jest szeroki artystyczny wachlarz autentycznych form muzyki tradycyjnej oraz tradycyjny sposób białoruskiego śpiewu i tańca narodowego. Zespół występował w: Belgii, Holandii, Francji, w Niemczech, Polsce, Turcji, Ukrainie, Rosji, Wielkiej Brytanii. Brał udział w międzynarodowych festiwalach: Festiwalu Masek Andong i Światowej Wystawie Ceramiki (2001), „Jeonjeu Sori Festival” (2002), Festiwalu „Rites of Passage” (2003 r., Korea), „Dranouter Festiwal” (2003 r., Belgia), „Muzyczne Impresje Bydgoszcz ” (2005 r.), „Skansen Bazar” (2005 r., Szwecja), „Christmas Festival” (2006 r., Szwajcaria), „Inzadafest” (2007 r., Belgia), „Festiwal del Tirreno” (2009 r., Włochy). Na „Peretocze” i koncert w Nowosadach Zespół przyjeżdża bezpośrednio po tournee w Turcji.
Zespół Pieśni i Tańca „Balet Flores”
(Sankt Petersburg – Rosja)
Dyrektorem artystycznym Zespołu jest Walerij Kudaszow. Zespół Pieśni i Tańca „Balet Flores”, założony w 2000 roku, jest formacją taneczno-wokalną. W trakcie swoich występów prezentuje pieśni i tańce rosyjskie, ukraińskie, kozackie, a także fragmenty musicali, współczesne estradowe tańce latynoskie i wiele innych. Zespół występował m.in. w Austrii, Francji, Finlandii i Szwecji.
Zespół Folklorystyczny „Orlica”
(Nowickowiczi – Białoruś)
Zespół Folklorystyczny „Orlica” został założony przez Olgę Szewczuk w 1974 roku, przy Domu Kultury w Nowickowiczach k. Kamieńca na Białorusi. Jego skład to ludzie różnych zawodów i w różnym wieku – miłośnicy tradycyjnej pieśni ludowej. W ciągu 10 lat istnienia zespół staje się jednym z największych propagatorów lokalnych tradycji rejonu Kamienieckiego. Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową, organizuje spotkania, warsztaty, dożynki.
Niemiecki Zespół Wokalny „Nowe Trio”
(Reńska Wieś)
Zespół wokalny „Nowe trio” działa od 3 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi gmina Reńska Wieś, pow. Kędzierzyn –Koźle. Reprezentuje mniejszość niemiecką. Uczestniczki zespołu należą również do zespołu „Poezja”” istniejącego od 8 lat. Repertuar stanowią piosenki polskie, śląskie i niemieckie.
Zespół „Ruczajok”
(Białowieża)
Grupa powstała 2009 roku, założycielem i kierownikiem jest Marek Zubrycki. Od niedawna zespół nazywa się „Ruczajok”, co w tłumaczeniu z języka białoruskiego oznacza strumyk. Zespół bierze udział w takich wydarzeniach jak: Festiwal piosenki białoruskiej, festyny etnograficzne z cyklu „Kultura na schodach” oraz „I tut żywuć ludzi”, Noc Kupały. Na „Peretoczu” występuje po raz drugi.
Żydowska Grupa Wokalna „Szir awiw”
(Warszawa)
Grupa wokalna „Szir awiw” (po hebrajsku „wiosenna pieśń”) koncertuje od ponad roku. Wykonuje wyłącznie muzykę żydowską przede wszystkim po hebrajsku, w jidysz (języku Żydów aszkenazyjskich) i ladino (języku Żydów sefardyjskich), a także w innych językach europejskich. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany – od utworów żartobliwych po dostojną muzykę synagogalną. Większość kompozycji stanowią oryginalne opracowania. Zespół wystąpił w kilku miastach Polski z koncertami świątecznymi, ubarwił wokalnie międzynarodowe ceremonie i zapewnił oprawę muzyczną nabożeństw. Zespół składa się z amatorów i profesjonalistów, są to zarówno Żydzi jak i nie-Żydzi, połączeni radością wspólnego muzykowania i chęcią podtrzymywania żydowskich tradycji wokalnych.
Litewska Kapela Ludowa „Salcinis”
(Sejny)
Litewska Kapela „Salcinis” powstała w 1996 r., kierownikiem Kapeli jest Vytautas Gavutis. Zespół wykonuje litewską ludową muzykę taneczną z towarzyszeniem śpiewu. Wielokrotnie występował na festiwalach międzynarodowych, w tym: „Juros Svente” w Kłajpedzie (Litwa, 2004 i 2005); w Jeziorossach (Litwa, 2004); w narodowym litewskim skansenie w Rumszyszkach koło Kowna; na festiwalu mniejszości narodowych w Warszawie, Międzynarodowej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich w Sokółce, Tradycyjnych Zapustach w Kuciunai (Litwa), a także na różnych cyklicznych imprezach organizowanych przez lokalne organizacje i władze, np. „Dni Sejn”, „Gala”, Zlot Litewskich Zespołów Artystycznych „Saskrydis” w Burbiszkach, a także na wielu regionalnych festiwalach i koncertach. Zespół nagrał płytę CD „Seinijos žalias kraštas aidi”.
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka”
(Przemków)
„Łastiwoczka” jest dziecięco-młodzieżowym zespołem łemkowskim. Powstała w roku 2000. Początkowo – grupa liczyła zaledwie kilku osób. Prowadzona przez Małgorzatę Herbut z pomocą Adama Boczniewicza nosiła roboczą nazwę „Krużok”. Mimo skromnych początków grupa rozrastała się z dnia na dzień. „Łastiwoczka” śpiewa łemkowski folklor w oparciu o oryginalne teksty i melodie przekazywane przez starsze pokolenia. Stroje w większości to również oryginalne łemkowskie gorsety, wyszywane bluzki i zapaski. Pozostałe elementy stroju uszyte są według starych wzorów i projektów naśladujących tradycje łemkowskie. Najważniejszym zadaniem zespołu jest kontynuacja, rozpowszechnianie i kultywowanie dawnych pieśni, zwyczajów i obyczajów łemkowskich. Kierownikiem artystycznym Zespołu jest Andrzej Peregrym, zaś opiekunem Eugeniusz Habura.
Cygański zespół „Perła i bracia”
(Konstantynów Łódzki)
Zespół „Perła i bracia” wykonuje romską muzykę wokalno – instrumentalną. Jego członkowie mają styczność również z muzyką jazzową i tzw. muzyką świata. Wpływ na obecnie graną muzykę ma pobyt w Niemczech oraz styczność z muzyką Romów z całej Europy. Zespół wykorzystuje stare, tradycyjne utwory aranżując je w różnych stylach muzycznych, nawiązując do muzyki swingującej, bałkańskiej i Romów rosyjskich. Ze względu na wartość, niektóre utwory pozostawia w niezmienionej formie. Zespół chce trafić do szerszej publiczności śpiewając również w języku polskim. „Perły i bracia” jest nielicznym zespołem grającym na żywo. Realizuje wiele projektów mających na celu wspieranie młodych, utalentowanych artystów. Członkowie zespołu prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą. Dzięki swej aktywności zachowują stały kontakt z muzyką. Występy zespołu są niezwykle widowiskowe, zapewniają widzom duże przeżycie muzyczne i dobrą zabawę.
FOTOREPORTAŻ
Dzień pierwszy
Dzień drugi