PERETOCZE 2004
II BIAŁOWIESKIE INTEGRACYJNE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE „PERETOCZE 2004”
II Białowieskie Integracyjne Spotkania Artystyczne „Peretocze” 2004 odbyły się w dniach 24-25 lipca w białowieskim Amfiteatrze. Wzięły w nich udział zespoły z Polski, Białorusi, Litwy i Rosji oraz dwaj wybitni śpiewacy operowi: Michał Skiepko i Dariusz Walendowski.
Całość rozpoczęła się warsztatami tańca izraelskiego, które poprowadziła Monika Leszczyńska – kierownik artystyczny i choreograf Izraelskiego Amatorskiego Zespołu Tańca „Snunit” z Warszawy. W warsztatach wzięła udział grupa dziecięca z Białorusi oraz mieszkańcy Białowieży i okolic. Każdego dnia, na godzinę przed występami, można było usłyszeć pieśni i tańce w wykonaniu zespołów: „Klekociaki” z Bociek i „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, przejeżdżających ulicami Białowieży bryczką, użyczoną dzięki uprzejmości władz Białowieskiego Parku Narodowego.
„Peretocze” oficjalnie otworzyli Mikołaj Buszko – inicjator spotkania oraz Józef Popiel – dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Sobotnie prezentacje wypełnił niezwykle zróżnicowany program w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Klekociaki” z Bociek, Dziecięcego Zespołu Tańca Estradowego „Kaprys” z Kamieńca na Białorusi, Izraelskiego Amatorskiego Zespołu Tańca „Snunit” z Warszawy oraz Łemkowskiej Grupy Folkowej „Serencza” z Gorlic. Podczas występów można było usłyszeć folklor podlaski, białoruski, żydowski oraz łemkowski, zaś w trakcie plenerowych warsztatów prowadzonych przez Monikę Leszczyńską, publiczność miała okazję do zapoznania się ze współczesnymi tańcami izraelskimi.
Drugi dzień II Białowieskich Integracyjnych Spotkań Artystycznych „Peretocze 2004” rozpoczął występ wokalny pochodzącego z ziemi podlaskiej Michała Skiepko i Dariusza Walendowskiego, którzy zaprezentowali białowieskiej publiczności najwybitniejsze utwory światowej klasyki wokalnej. W programie znalazły się m. in. najsłynniejsze arie Stanisława Moniuszki inspirowane folklorem polskim – aria Jontka „Szumią jodły” z opery „Halka” oraz aria Stefana z opery „Straszny dwór”. W dalszej części programu wystąpili artyści z Bielska Podlaskiego – Białoruski Zespół „Wasiloczki”, który wykonał wiązankę pieśni białoruskich. Z południowo-wschodniej Litwy, z regionu Aukstaitija, przyjechał także Litewski Zespół Pieśni i Tańca „Zejmene”, by przedstawić tradycyjne litewskie pieśni i tańce. Gościem specjalnym „Peretocza” 2004 był Zespół Pieśni i Tańca Wojennej Floty Bałtyckiej Rosji z Kaliningradu. Wykonawcy w dniu swojego narodowego święta – Ogólnorosyjskiego Święta Floty Wojennej – zaprezentowali pieśni i piosenki urozmaicone elementami kabaretu oraz ariami operowymi, nawiązującymi do tematyki ludowej, wojskowej i patriotycznej.
II Białowieskie Integracyjne Spotkania Artystyczne „Peretocze 2004” zorganizowane zostały przez Centrum Promocji Regionu Fundacji „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Białowieskim Parkiem Narodowym i Białowieskim Ośrodkiem Kultury.
Patronat Telewizyjny nad „Peretoczem 2004” sprawowała Telewizja Polska S. A. Oddział w Białymstoku, Patronat Radiowy – Polskie Radio Białystok S. A., zaś Patronat Prasowy – „Gazeta Współczesna”.
Imprezę zrealizowano przy pomocy finansowej Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga oraz Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Instytucjom i uczestnikom wymienionym powyżej, a także Pani Wójt Gminy Białowieża, Podlaskiemu Oddziałowi Straży Granicznej, Oddziałowi PTTK w Białowieży, Rejonowi Energetycznemu w Bielsku Podlaskim, Nadleśnictwu w Białowieży, Hotelowi „Białowieski”, Punktowi Gastronomicznemu „Irena” oraz wszystkim ludziom i instytucjom wspierającym i uczestniczącym dotychczas w organizacji „Peretocza” serdecznie dziękujemy.