- AKTUALNOŚCI
- Wszechnica Puszczańska
- Warsztaty dla młodzieży „ABC fotografa”
- Spotkanie O MNIEJSZOŚCI LITEWSKIEJ W…
- Wieczór pamięci Tamary Sołoniewicz
- Wszechnica Puszczańska „Oswoim…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA Fundacja „Muzyka…
- O Profesorze Romualdzie Twardowskim i…
- „Warsztaty dla młodzieży – ABC filmowca…
- „Spotkanie prezentujące twórczość…
- WSZECHNICA PUSZCZAŃSKA… „O…
- Wystawa fotogramów „Maestro…
- W rocznicę Powstania Listopadowego 1830…
- Rozmowy z cyklu..
- Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu .. Wszechnica Puszczańska.…
- 2023 Z cyklu rozmowy o … O powstaniu…
- 2022 Z cyklu : Pogranicze…
- 2020 Z cyklu: Jubilaci Michał Androsiuk…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o …. Odzyskiwaniu…
- 2018 Z cyklu : Rozmowy o … Literaturze …
- 2018 Z cyklu: rozmowy o polityce …
- 2018 Z cyklu: Rozmowy o … O Sytuacji…
- 2018 Z cyklu: spotkanie z ….. JERZYM…
- 2018 Z cyklu: rozmowy o…. CZESŁAWIE…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … spotkanie z…
- 2017 Z cyklu : Rozmowy o … Spotkanie z…
- 2016 Cykl Spotkań … Ludzie i media…
- 2016 Z cyklu : Rozmowy o … Tragedii 1946…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „Cudzie w…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… Wilkach.…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o… „ I wojnie…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura…
- 2015 Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura i…
- 2014 „Ludzie i media” – spotkanie z…
- 2014 Cykl rozmów: „Ludzie i media” —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Cykl rozmów: Ludzie i media —…
- 2014 Z cyklu rozmowy z:… wybitnymi…
- 2014 Z cyklu:.. Rozmowy o … sztuce…
- KONCERTY „PIEŚNI O PUSZCZY”
- PERETOCZE
- Nasza idea
- PERETOCZE 2022
- PERETOCZE 2021
- PERETOCZE 2020
- PERETOCZE 2019
- PERETOCZE 2018
- PERETOCZE 2017
- PERETOCZE 2016
- PERETOCZE 2015
- PERETOCZE 2014
- PERETOCZE 2013
- PERETOCZE 2012
- PERETOCZE 2011
- PERETOCZE 2010
- PERETOCZE 2009
- PERETOCZE 2008
- PERETOCZE 2007
- PERETOCZE 2006
- PERETOCZE 2005
- PERETOCZE 2004
- PERETOCZE 2003
- Białowieskie spotkania z Arią
- Inne projekty: ŁĄCZY NAS PUSZCZA I PIEŚŃ
- Inne projekty … Zakup wyposażenia …
- Kontakt
- Ocalić od zapomnienia
PERETOCZE 2019
Białoruski Dziecięcy Zespół Taneczny „Padlaski Wianok”
Białystok, Polska
„Padlaski Wianok” to pierwszy i na razie jedyny w Polsce dziecięcy białoruski zespół taneczny. Powstał w październiku 2015 roku przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA przy Szkole Podstawowej nr 4 imienia Sybiraków w Białymstoku. W ciągu 4 lat istnienia zespół uczestniczył w wielu koncertach w kraju i za granicą zdobywając liczne nagrody. Kierownikiem artystycznym jest choreografka Oksana Prus, instruktorka baletu i białoruskiego tańca ludowego. Od 2017 roku zespół składa się z dwóch grup wiekowych, młodszej i starszej.
Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”
Bielsk Podlaski, Polska
„Podlaskie Kukułki” to najbardziej rozpoznawalny w regionie zespół folklorystyczny, czerpiący do swojego repertuaru wiedzę z rozległego bogactwa ludowych piosenek, obrzędów, tańców i przyśpiewek. Szeroki wachlarz propozycji zespołu pozwala zachwycać się majestatycznym polonezem, dystyngowanym mazurem, spokojnym i nastrojowym kujawiakiem, aż po pełne wigoru polki, krakowiaki i oberki. Dzięki różnorodności repertuaru, Podlaskie Kukułki zdobyły serca Podlasian oraz uznanie mieszkańców wielu regionów Polski i Europy. W czerwcu 2017 roku Zespół obchodził swój „Jubileusz 45-letniej działalności artystycznej”. Przez te lata popularyzował i propagował kulturę ludową naszego kraju, a w szczególności kulturę, zwyczaje i obrzędy regionu podlaskiego, reprezentując szkołę, miasto i powiat bielski. Występował na różnych imprezach, uroczystościach, festiwalach na terenie miasta, powiatu, województwa i całego kraju. Ponadto brał udział w festiwalach w całej Europie i w Turcji. Zespół nagrywał audycje radiowe i telewizyjne dla PR oraz film reklamujący kulturę Polski dla potrzeb Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.
Aktualnie Zespół liczy ponad 40 tancerzy w większości absolwentów i uczniów bielskich szkół. W swojej garderobie posiada ponad 250 kompletów strojów ludowych, różniących się nie tylko pochodzeniem i regionem, ale też bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane. Kierownikiem Zespołu jest Mikołaj Turkowicz.
Chór Żydowski CLIL
Warszawa, Polska
Chór Żydowski CLIL („clil” to z hebrajskiego „dźwięk”) funkcjonuje od 15 lat w Warszawie i Łodzi, reprezentuje zatem dwa ośrodki ważne dla historii Żydów polskich. Od rozpoczęcia działalności korzysta z patronatu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, cieszy się życzliwością Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, współpracował m.in. z Muzeum Żydów Polskich POLIN (chórzyści występowali podczas uroczystości otwarcia Muzeum). Statutowym celem Chóru jest prezentowanie kultury żydowskiej zachowanej w pieśniach Żydów polskich. Repertuar stanowią utwory sakralne (psalmy modlitewne), pieśni związane ze świętami (Szabat, Chanuka, Purim), muzykę świecką wywodzącą się ze sztetli, czyli miasteczek żydowskich, a także pieśni skomponowane przez Żydów z getta łódzkiego (Chór nagrał je na płycie CD). Chór śpiewa w języku jidisz, hebrajskim i ladino — a capella, niekiedy też z niewielkim składem klezmerskim. Obecnie Chór przygotowuje się do nagrania kolejnej płyty, na której pojawią się pieśni pochodzące ze sztetli. Dyrygentem Chóru jest Wojciech Pławner – studiował grę na skrzypcach, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, jako skrzypek i muzyk orkiestrowy współpracował z wieloma krajowymi i zagranicznymi orkiestrami. Jest również absolwentem dyrygentury symfoniczno-operowej i chóralnej, laureatem konkursów dyrygenckich. Od 2014 roku prowadzi Chór Żydowski.
Huculska Kapela „Serpanok”
Pieczeniżyn/Kołomyja, Ukraina
Zespół powstał w 2009 r. przy Domu Kultury w Pieczeniżynie. Podczas swojej działalności wielokrotnie uczestniczył w krajowych i zagranicznych festiwalach zdobywając liczne nagrody. Kierownikiem Zespołu jest Iwan Jawdoszniak.
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”
Kraków, Polska
Zespół jest powstałym w 1959 r. reprezentacyjnym zespołem artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego W latach 1972 – 2013 Zespołem kierował Henryk Wolff – Zdzienicki. Od 2014 roku Zespołem kieruje Marta Wolff-Zdzienicka. Członkami Zespołu są studenci i absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych krakowskich wyższych uczelni. Zespół „Słowianki” ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe – krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberka i poloneza, a także tańce i pieśni ludowe z regionów krakowskiego, kurpiowskiego, lubelskiego, łowickiego, rzeszowskiego, sądeckiego, śląskiego oraz Pienin. „Słowianki” pozostają wierne swej pierwotnej idei i nadal popularyzują również pieśni, tańce i melodie innych narodów słowiańskich. Zespół prezentuje swój program występując w oryginalnych polskich, bułgarskich, macedońskich, słoweńskich, bośniackich, chorwackich, serbskich, rosyjskich i ukraińskich strojach ludowych. Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę i jest laureatem renomowanych międzynarodowych festiwali folklorystycznych, m.in. Europie, Afryce, Kanadzie i Ameryce Środkowej. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty analogowe i dwie płyty CD – wydane w Polsce, płytę CD wydaną w Japonii, nagrania płytowe we Francji i we Włoszech, specjalne programy telewizyjne i radiowe.
Zespół Muzyki Słowiańskiej „Gaj”
Białystok, Polska
Zespół Folklorystyczny „Ruczajok”
Białowieża, Polska
Zespół folklorystyczny „Ruczajok” powstał w maju 2009 roku z inicjatywy akompaniatora i kierownika zespołu – Marka Zubryckiego. Od początku swego istnienia zespół działa przy Białowieskim Ośrodku Kultury w Białowieży. Repertuar stanowi regionalna muzyka ludowa z Podlasia oraz białoruskiego Polesia, śpiewana w języku białoruskim lub dialekcie nawiązującym do języka białoruskiego. Zespół wykonuje także pieśni w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Członkowie grupy to mieszkańcy Białowieży i okolic.W 2013 roku „Ruczajok” wystąpił w programie TVP „Jaka to melodia?” w odcinku poświęconym Lasom Państwowym, a w 2014 roku obchodził jubileusz 5-lecia istnienia. Z tej okazji została wydana pierwsza płyta CD z pieśniami w języku białoruskim. W obecnym roku zespół obchodzi 10-lecie istnienia i planowana jest do wydania 2 płyta zespołu. Zespół rokrocznie występuje w cyklicznych imprezach organizowanych w Białowieży takich, jak: Noc Kupały, Białowieskie Integracje Artystyczne Peretocze, koncerty z cyklu Różnogłosie. Ponadto grupa bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej, przeglądach i konkursach kolędniczych, imprezach okolicznościowych.
Zespół „Cygańskie serca”
Igryły, Polska
Zespół „Cygańskie Serca” został założony w 2012 roku na potrzeby stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył, którego głównym założeniem jest ocalić od zapomnienia obecną między nami, a ginącą już kulturę Romską. Zespół gra muzykę cygańską tradycyjną, śpiewaną w trzech językach polskim, rosyjskim i romskim. Tworzy również utwory własne, które zostały zapisane na płycie wydanej w 2014 roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Kierownikiem Zespołu jest Wojciech Januszkiewicz.
Zespół „Omorfos”
Siemiatycze, Polska
„Omorfos” to ośmioosobowa formacja wokalna stanowiąca artystyczną wizytówkę Miasta Siemiatycze. Powstała w 2010 roku przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury, który umożliwia twórcze rozwijaniewłasnego potencjału kulturalnego. Zespół współorganizuje wspiera przestrzeń kulturową, integruje środowisko, daje przykład na aktywne zaangażowanie w życie małego miasta. Zespół wykonuje repertuarsięgający do folkowych, ludowych i sakralnych tradycji śpiewaczych różnorodnego narodowościowo regionu siemiatyckiego jak i wykonań muzyki współczesnej i rozrywkowej; są to utwory polskich i białoruskichkompozytorów, autorskie aranżacje utworów ludowych oraz własne kompozycje. Repertuar zespołu jest odzwierciedleniem potrzeb naszego wielokulturowego regionu. Zespół koncertuje na regionalnych festynach, imprezach muzycznych, imprezach kulturalnych i uroczystościach, bierze udział w przeglądach i konkursach muzycznych. Śpiewa w małych wsiach i miasteczkach oraz w wielkich salach koncertowych takich jak Opera Podlaska w Białymstoku, Teatr w Mińsku na Białorusi. Kierownikem Zespołu jest Helena Szczygoł.
Zespół „Rada”
Grodno, Białoruś
Kapela „Klumpė”
Puńsk, Polska
Kapela działa od 1966 r. i prowadzi bardzo aktywne życie kulturalne. Co roku odbywa około 20 koncertów w Polsce i na Litwie. Dwukrotnie brała udział w Przeglądzie Muzyki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą. W 1998 r. odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kapela jest laureatem konkursów,ma na koncie 5 płyt CD. Kierownikiem Kapeli jest Antanas Maziliauskas.
Państwowy Białoruski Zespół Muzyki Ludowej „Swiata”
Mińsk, Białoruś
„Swiata” to słowo-symbol Słowian, świętość, światło duszy. Swiata (w tłumaczeniu: „święto”) to świętowanie połączone z duchowym życiem ludzi, ich kulturą i tradycją, a także codziennymi zajęciami ukazane za pomocą muzyki ludowej, pieśni i tańca. Zespół „Swiata” to pierwszy na Białorusi profesjonalny zespół muzyki białoruskiej kultywujący jej dziedzictwo. Powstał w 1984 r., a od 2001 r. dyrektorem artystycznym jest Zasłużony Artysta Białorusi – Anatol Kasztalapau. Do Zespołu należą instrumentaliści, chórzyści oraz tancerze. Wszystkie utwory wykonywane są przy akompaniamencie dawnych instrumentów ludowych. Zespół koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet w Etopii, Indiach, Wenezueli, Korei, Laosie, Chinach i Kanadzie. Repertuar Zespołu stanowią utwory wokalne, instrumentalne oraz tańce z elementami ludowych tradycji Białorusi.
Zespół „Niemoralna propozycja”
Białystok, Polska
Zespół muzyczny powstał w sierpniu 2016 r. Inicjatywą powołania nowej kapeli, była chęć grania muzyki rockowej. Zespół oprócz ostrego brzmienia mocno nawiązuje do białoruskiego, ukraińskiego oraz rosyjskiego folkloru, jak i polskich piosenek sprzed lat. Powstała w ten sposób stylistyczna mieszanka mocno wzbogaciła repertuar formacji oraz stała się znakiem rozpoznawalnym zespołu. Oprócz znanych i lubianych melodii, chłopaki tworzą również własne kompozycje, które można usłyszeć na koncertach. Przełom 2016 i 2017 roku, to liczne koncerty w regionie oraz zdobywanie publiczności. Początek 2017 roku, to także intensywny czas pracy nad repertuarem, pierwszym autorskim singlem zespołu, nagraniem teledysku oraz wydaniem autorskiej płyty z muzyką białoruską, ukraińską, rosyjską. Kierownikiem Zespołu jest Dawid Krot.