Get Adobe Flash player

Z cyklu : Rozmowy o…”Kultura i sztuka” spotkanie z Prof. Leonem Tarasewiczem

z-cyklu-rozmowy-z_tARASEWICZ

   Po dziesięcioletniej przerwie w dniu 19.02.2015 roku, na spotkaniu w Centrum Promocji Regionu „Czerlonka” gościł Profesor Leon Tarasewicz.

   Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Waliłach na Podlasiu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni Tadeusza Dominika w 1984 roku. Od roku 1996 w tej Akademii prowadzi Gościnną Pracownię Malarstwa. Jest profesorem ASP w Warszawie, gdzie wykłada przestrzeń malarską. Waliły są dla mistrza trwałym punktem odniesienia. Podtrzymuje on emocjonalną więź z naturą, czyli tym, co oddaje charakter stron rodzinnych. Jest Białorusinem i czynnie uczestniczy również w obszarze kultury tej mniejszości w naszym kraju.

   Artysta ma na koncie dziesiątki wystaw swojej twórczości w kraju i za granicą. W Polsce Tarasewicz stale współpracuje z warszawską Galerią Foksal, gdzie w roku 1984 zadebiutował, a także z lubelską Galerią Białą i poznańską Galeria Ego. Wielokrotnie jego prace pokazywano w Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawiał ponadto w Olsztynie, Poznaniu, Lublinie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Bytomiu, w Muzeum Narodowym w Warszawie i Szczecinie. Za granicą wystawiał m.in. w Mińsku, Berlinie, Lubece, Neuruppin, Frankfurcie, Düseldorfie, Budapeszcie, Sztokholmie, Malmö, Aalst, Wenecji, Rzymie, Paryżu, Nowym Jorku, Oxfordzie, Glasgow, Seulu czy Sao Paulo. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń. m.in. Paszport „Polityki” (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) czy Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

   Pozaartystyczna pasja Tarasewicza to ptactwo ozdobne. Jest prezesem Związku Hodowców Kur Ozdobnych, a ponadto posiadaczem przedstawicieli rzadkich gatunków tegoż ptactwa.

   Publiczność, przybyła na spotkanie z wybitnym artystą, wypełniła salę kominkową „Czerlonki” po brzegi. Prowadzący spotkanie Mikołaj Buszko po przywitaniu gościa i publiczności przypomniał o udziale Tarasewicza w studenckim ruchu białoruskim (min. Rajdy „Sustreczy”, „Basowiszcza”), o Jego scenografii do „Antyhony”, o współpracy i przyjaźni z Tamarą Sołoniewicz, Sokratem Janowiczem i słynnym wokalistą Danczykiem. Podziękował za odkrycie i promocję hajnowskiego „Nikifora”- „Zenka” (Iłariona Daniluka). Stwierdził, że Tarasewicz jest wychowawcą i opiekunem pokolenia młodzieży.

   Zaproszony gość mówił o relacjach między sztuką a kulturą. Opowiadał min. o wybitnych malarzach i ich długiej oraz trudnej drodze do uznania. Po krótkim wykładzie uczestnicy zadawali mistrzowi pytania, na które udzielał ciekawych i wyczerpujących odpowiedzi. Mówił min. o swojej służbie wojskowej, studiach i pracy w Akademii, o innych podlaskich twórcach. Pytany – wspomniał o wpływie pejzażu, architektury i osobowości Podlasia na swoją twórczość. Ciekawie opowiadał o emigrantach z Polski, których prezentując swoje prace spotykał na całym świecie. Przywoływał także wiele humorystycznych zdarzeń i historii.