Get Adobe Flash player

PERETOCZE 2022


Patronaty:


Artyści:

Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny „Buńczuk”

Białystok

Swoją działalność rozpoczął w marcu 1999 roku. Buńczuk oznacza symbol władzy w wojsku tatarskim — drzewiec zakończony półksiężycem i pękami włosia końskiego. Artystyczna praca Zespołu pod kierownictwem Marii Chazbijewicz oparta jest przede wszystkim na pielęgnacji kultury tanecznej, muzycznej oraz wokalnej Tatarów – przodków społeczności tatarskiej, skupionej w większości na Podlasiu. W swoim repertuarze Zespół ma oryginalne pieśni oraz tańce tatarskie z regionów Krymu i Tatarstanu oraz utwory poetyckie w języku polskim autorstwa poetów tatarskich oraz polskich, piszących o Tatarach. Rozwija też sztukę teatralną poprzez spektakle oparte na twórczości tatarskich klasyków, aktywnie promujemy kulturę tatarską w kraju i za granicą, promując jednocześnie wielokulturowość i wielobarwność regionu, którego są mieszkańcami – Podlasie. Do Zespołu należą wyłącznie przedstawiciele społeczności tatarskiej, co jest istotnym wyznacznikiem jego unikalności. Zespół jest laureatem wielu nagród.

 


Zespół „Cahlinki“

 Lewkowo Stare

Zespół powstał w 1976 r. przy Zakładzie Ceramicznym w Lewkowie Starym z inicjatywy Konstantego Mojsieni, ówczesnego dyrektora. W roku 2016 Zespół świętował 40-lecie swego istnienia. Od 29 lat z Zespołem pracuje Mikołaj Miażenny z Grodna. Praca z nim przyniosła "Cegiełkom" wiele sukcesów. Zespół między innymi dwa razy zdobył Grand Prix na ogólnopolskiej Senioradzie, wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu Piosenki Białoruskiej, koncertował w kraju i za granicą. Repertuar Zespołu stanowią przede wszystkim ludowe piosenki białoruskie, ale również polskie, ukraińskie i rosyjskie.

 


Zespół ”Cygańska Podkowa”

Kijów

Dziś trudno już spotkać Cyganów śpiewających rozdzierające serce romanse i unoszące się w tanecznym pląsie kolorowe suknie. Cygańskie życie pełne jest tajemnic, a kontakt z ludźmi spoza ich kręgu kulturowego jest bardzo ograniczony. Dzięki staraniom Włodzimierza Gulenki cygańska nić od nowa przeplata złotym ornamentem artystyczne wydarzenia Ukrainy – kraju o głębokich tradycjach, gdzie w 2006 r. powstał Zespół „Cygańska Podkowa”, który na przestrzeni lat brał udział w wielu projektach filmowych i festiwalach w Ukrainie i za jej granicami.


Żydowski Zespół Pieśni i Tańca „Fajer Lech“ 

Wilno

Zespół został założony w 1971 roku przez śpiewaka i muzyka Jacoba Magida. Jego nazwa w j. jidysz oznacza płomień. W 1973 dołączył do niego zespół taneczny. Celem było wsparcie niewielkiej liczby Żydów, którzy pozostali na Litwie. Zespół wykonywał pieśni w języku jidysz, wykonywano tańce typowe dla żydowskich miasteczek. W ciągu 51 lat istnienia Zespołu cel pozostał niezmienny: poznanie i promocja żydowskiej kultury, tradycji i świąt. Zespół składa się z klezmerskich śpiewaków oraz grup tanecznych. Jest laureatem wielu festiwali, koncertował m.in. w Anglii, Rosji, Łotwie, Ukrainie, Polsce, Szwecji, Izraelu. Był wielokrotnie nagradzany za wkład w kulturę litewską. Repertuar to pełna treści i znaczeń opowieść o historii, życiu i tradycjach żydowskich miasteczek - sztetli. Od 25 lat Zespołem kieruje Łarysa Wyszniauskiene.


Studio Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury 

Hajnówka

Zespół to młode wokalistki, laureatki wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali piosenki. W swoim dorobku artystycznym mają nie tylko festiwalowe nagrody, ale także płytę „Hajnówka moje miasto”, która została wydana wiosną 2021 roku. W tym roku zespół obchodzi 15 lecie swojej działalności i z tej okazji został uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Studio Piosenki to laureat Plebiscytu Polskiego Radia Białystok Niebieski Mikrofon. Zespół w czerwcu br. wystąpił z pełnowymiarowym koncertem na żywo w Polskim Radiu Białystok. Kierownikiem zespołu jest Marta Gredel - Iwaniuk.


Zespół „Hoyraky” 

Bielsk Podlaski

Po raz pierwszy pod nazwą „Hoyraky” zespół brał udział w konkursie piosenki ukraińskiej „Z Pidlaskoj Krynicy” w Bielsku Podlaskim w maju 2011 roku. Początkowy repertuar zespołu stanowiły covery tak znanych tuzów ukraińskiego folku jak: Haydamaky, Horpyna, Mad Heads z czasem dokonując ich przeróbek wg własnych pomysłów. Repertuar grupy stale rośnie, poszerza się nie tylko o pieśni autorskie, ale i o popularne pieśni ludowe w nowej interpretacji. Ideą grupy jest wykorzystanie wielokulturowości Podlasia poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami współczesnego rytmu (wzbogacając je szczyptą rocka i reggae). Tworząc zespół złożony z osób o różnym pochodzeniu narodowościowym i wyznaniowym, zespół stara się dać dobry przykład różnym społecznościom naszego regionu, aby powiedzenie „Muzyka łączy ludzi” nie było pustym sloganem. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach. W 2013 r. wystąpił przed czteromilionową widownią programu „Must be the music. Tylko muzyka” i otrzymał od jurorów trzy głosy „na tak” zwyciężając również w głosowaniu internautów na najlepszego wykonawcę odcinka. Zespół ma na koncie płytę.


Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”

Białystok

Zespół działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, rozpoczął swoją działalność w 1953 r. To jedna z najstarszych – nie tylko w województwie, ale też w Polsce – grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Od samego początku repertuar Zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Kurpi Zielonych i Kurpi Białych oraz Podlasia. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też z innych części Polski. Jednym z założeń Zespołu jest także ukazanie różnorodności, wielokulturowości oraz wieloetniczności Podlasia oraz Polski. Ponadto, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, oferta repertuarowa została ponownie wzbogacona o nowe opracowania choreograficzne polskich tańców narodowych do muzyki z dzieł kompozytora oraz utwory wokalno-taneczne inspirowane jego twórczością. Obecnie Zespół liczy ponad stu członków – są osoby nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego. Oprócz grup dorosłych – tanecznych, wokalnej oraz zespołu muzycznego – funkcjonują też sekcja młodzieżowa oraz trzy grupy dziecięce. Zespół sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, oraz nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folklorze, zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym, przełamując stereotypy i zaskakując świeżością spojrzenia. W swoim repertuarze ma przede wszystkim pieśni ludowe z Podlasia, Suwalszczyzny i Kurpi zarówno w opracowaniach chóralnych jak i w formach tradycyjnych. W ciągu 69 lat działalności zespół dał blisko dwa tysiące koncertów, które obejrzało ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad dwudziestu krajach Europy, Azji i Ameryki. Najważniejszym celem Kurpi Zielonych jest działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie tradycji ludowych Podlasia i Kurpiowszczyzny, popularyzowanie najpiękniejszych pieśni i tańców polskich oraz ich prezentacja w formie scenicznych opracowań. Kierownikiem artystycznym Zespołu jest Patryk Jabłoński.


Białoruski Zespół Taneczny „Padlaski Wianok” 

Białystok

„Padlaski Wianok” to pierwszy i na razie jedyny w Polsce dziecięcy białoruski zespół taneczny. Powstał w 2015 roku przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA przy Szkole Podstawowej nr 4 imienia Sybiraków w Białymstoku. Koncerty zespołu to sceniczna prezentacja tradycyjnej i regionalnej kultury białoruskiej. Zespół uczestniczył w wielu koncertach w kraju i za granicą (Europa, USA, Brazylia) zdobywając liczne nagrody. Kierownikiem artystycznym jest Oksana Prus – choreografka, instruktorka baletu i białoruskiego tańca ludowego.


Zespół Folklorystyczny „Ruczajok” 

Białowieża

 Zespół powstał w maju 2009 roku z inicjatywy kierownika i akompaniatora Zespołu – Marka Zubryckiego. Od początku istnienia Zespół działa przy Białowieskim Ośrodku Kultury w Białowieży. Zdecydowana większość repertuaru to ludowy białorusko-języczny folklor Podlasia, ale grupa wykonuje również utwory polskie, ukraińskie, rosyjskie. Członkowie grupy to mieszkańcy Białowieży i okolic. Zespół można określić jako rodzinny i dwupokoleniowy, gdyż śpiewają razem matki i córki, mężowie i żony. W 2013 roku „Ruczajok” wystąpił w programie TVP „Jaka to melodia” w odcinku poświęconym Lasom Państwowym, a w 2014 roku obchodził jubileusz 5-lecia istnienia. Z tej okazji została wydana pierwsza płyta CD. W 2019 roku grupa obchodziła kolejny jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji została wydana druga płyta zespołu. Zespół bierze udział w cyklicznych imprezach lokalnych, jak:Noc Kupały, Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze”, „Różnogłosie”, a także wojewódzkich: Piosenka białoruska, Przeglądy kolędnicze.


Zespół „Sutaras” 

Wilno

Zespół zadebiutował w 1988 roku. Nazwa „Sutaras” oznacza zgodę. W repertuarze tej profesjonalnej grupy znajduje się cały wachlarz litewskiej wokalnej i instrumentalnej muzyki ludowej: od dawnych obrzędów, autentycznych instrumentów i pieśni pasterskich z końca XIX wieku, po te pochodzące z różnych krajów, które coraz częściej pojawiały się na wsiach litewskich w początkach XX wieku. Zespół gra na daudytach (drewniane rogi), rageliai (rogi), skudučai (piszczałki), a także skrzypcach, akordeonie, klarnecie, cymbałach i innych. Zespół dał ponad 6200 koncertów w kraju i za granicą (Europa, USA, Tajwan, Malezja, Japonia, Chiny, Australia), w tym wiele w telewizji i radiu. Zespół jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. Ma na koncie 13 płyt.


Zespół „Świtanak”

Białystok

 Zespół powstał w 2009 r. wydał trzy płyty. Inspiracje zespół czerpie z bogatej, ludowej skarbnicy, śpiewając piosenki o różnych odcieniach miłości, ludzkich losach, smutkach i radościach. Są one nierozłączne z folklorem Podlasia. Zespół jest czterokrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Swoją twórczość prezentuje na różnych festiwalach, spotkaniach folkowych, festynach na terenie naszego kraju, jak również poza jego granicami. W 2020 r. powstał teledysk do piosenki „Świtanak” promujący Zespół i miasto Białystok.