Nr 1 (36), 24 maja 2011 r.
Szanowni Państwo! Po raz kolejny mam przyjemność zaprosić Państwa na wielkie święto muzyki cerkiewnej, czyli XXX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2011” w Białymstoku.
Takiej przyjemności doświadczam trzydziesty raz. Poczynając od małej drewnianej cerkiewki — miejsca pierwszej imprezy, poprzez sobór Św. Trójcy i Hajnowski Dom Kultury w Hajnówce, po życzliwą od 25 lat Filharmonię Podlaską.
Możliwość zaproszenia na kolejną edycję to miły i przyjemny obowiązek gospodarza ale również świadomość wielkiej odpowiedzialności wobec wszystkich zaproszonych — uczestników, jurorów, współorganizatorów, sponsorów, a także bezpośredniej i medialnej publiczności śledzącej i przeżywającej razem z nami Festiwal Śpiewającej Duszy.
Tegoroczny Festiwal ma wymiar szczególny. To jedyna jubileuszowa okazja spotkania się z najlepszymi dotychczasowymi wykonawcami stającymi do konkursu konkursów. W festiwalowych koncertach usłyszymy muzykę cerkiewną w wielkim historycznym przekroju (od początków chrześcijaństwa do naszych czasów), w wykonaniu przedstawicieli kilkunastu narodów i wielu konfesji.
Cieszymy się, że do 30-letniego dorobku Festiwalu znaczący wkład wnieśli wykonawcy i twórcy polscy, w tym tej miary, co Krzysztof Penderecki — Patron Artystyczny Festiwalu, czy Romuald Twardowski — od 29 lat Przewodniczący Jury, główny konsultant i Prezes organizującej Festiwal Fundacji „Muzyka Cerkiewna”. Wspomnieć należy również przypomnianych przez Festiwal, wybitnych kompozytorów polskich tworzących muzykę cerkiewną, takich jak: S. Moniuszko, K. Szymanowski, M. Rogowski. K. Gorski, czy „odkrywany” w bieżącym roku nauczyciel M. K. Ogińskiego — Józef Kozłowski.
30-lecie Festiwalu to również zasługa innych Jubilatów. Obchodzącego 40-lecie Zespołu Muzyki Cerkiewnej prowadzonego przez założyciela i niezmiennego kierownika ks. Jerzego Szurbaka, który tak jak 30 lat temu uświetni również tegoroczny Koncert Galowy. To także 15 lat mozolnej i stanowczej pracy ludzi związanych z Fundacją „Muzyka Cerkiewna” (Zarząd, Komisja Rewizyjna, Rada), która założona w 1996 r. zapewniła dalsze istnienie Festiwalu.
Jubileusz 30-lecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” jest najpełniej wyrażany przez uczestniczących laureatów i jurorów, ogromny dorobek w postaci archiwum dokumentów, fotografii, nagrań audio i video i dziesiątki wydawnictw dokumentujących Festiwal. To także niezmienni i ci sami organizatorzy, a wśród nich od 25 lat kierująca Biurem Organizacyjnym Irena Parfieniuk oraz piszący te słowa pomysłodawca, inicjator i niezmienny realizator Festiwalu.
Cieszy nas, że 30-letni trud najlepszych twórczych lat życia organizatorów zaowocował znakomitymi efektami: w sferze wykonawczej, twórczej, wydawniczej i popularyzatorskiej, w tym również medialnej. Możemy się radować i być dumni z wyrosłego przy Festiwalu młodego pokolenia wspierającego Festiwal obecnie.
Wymiar i ewenement Festiwalu potwierdza obecna ranga, znaczenie w muzycznym świecie i (mówiąc nieskromnie) jego wkład w dziedzictwo kulturowe Polski i świata.
Mówiąc o 30-leciu musimy wspomnieć o trudnym dla nas roku 2002. Nieudana próba ubezwłasnowolnienia organizatorów i przejęcia imprezy, zmusiły nas do kontynuacji Festiwalu w Białymstoku. Próby te są nadal ponawiane, a ich apogeum to tegoroczny szum medialny przy organizacji Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Impreza ta, powołana tak jak i jej organizator — w 2002 r., w oparciu o nasz dorobek świętowała swoje 30-lecie. Co najbardziej przykre, tę ewidentną nieprawdę prezentowali niektórzy duchowni, a głoszone przez nich przykazanie Dekalogu: „Nie będziesz dawał fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu swemu” okazało się zwykłym frazesem.
Tegoroczna Jubileuszowa edycja to okazja i potrzeba podziękowania kilkunastotysięcznej rzeszy chórzystów z 35 krajów świata i ich dyrygentom oraz wszystkim dobrym ludziom wspomagającym nas finansowo, organizacyjnie, a co najważniejsze — swoją życzliwością i sercem. Serdecznie dziękuję.
Przepraszając za wszelkie niedoskonałości serdecznie zapraszam na Festiwalowe Koncerty.
Z życzeniami najlepszych wrażeń
Mikołaj Buszko
inicjator i dyrektor Festiwalu
wstecz
Copyright © Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej — Hajnówka 2011