Nr 1 (34), 20 maja 2009 r.

zdjecie

Szanowni Państwo

Serdecznie witam gości kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, zarówno Artystów, jak i wszystkich miłośników liturgicznejmuzyki Kościoła Prawosławnego.

Potrzeba rozmowy z Bogiem od zarania ludzkości była najsilniejszym motorem i natchnieniem w pracy artystycznej. Złożenie wszystkich swych sił i talentówna ołtarzu Stwórcy, bez oglądania się na doczesną sławę i jej przemijające pokusy jest bowiem drogą do prawdziwej wielkości. Takie właśnie są źródła muzyki Cerkwi i dlatego od wieków znajduje i znajdować będzie nadal licznych admiratorów — kolejne pokolenia wykonawców i słuchaczy.

Życzę Państwu niezapomnianych przeżyć, związanych z pobytem w Białymstoku i obcowaniem z prawdziwym pięknem ponadczasowejsztuki.

Tadeusz Truskolaski — Prezydent Miasta Białegostoku

Szanowni Państwo

zdjecie

Z wielką przyjemnością witam Państwa na kolejnej XXVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej-Hajnówka 2009 odbywającego się w dniach 20-24 maja 2009 r. w Białymstoku. Tradycją naszego Festiwalu stało się, że w ramach Koncertu Inauguracyjnego zauważamy jubileusze twórców i prezentujemy nieznane, rzadko wykonywane, bądź nigdy nie wykonywane na Festiwalu wybitne dzieła muzyki cerkiewnej. W tym roku zauważamy dwa Jubileusze: 70-lecie urodzin wybitnej kompozytorki ukraińskiej Łesi Diczko wykonując jejdzieło „Liturgię Uroczystą" oraz 150. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozy¬tora Konstantego Gorskiego, prezentując jego nieznaną kompozycję muzyki cerkiewnej „Zriaszcze mia biezgłasna". Wybitny, chociaż zapomniany nieco kompozytor większość swojego twórczego życia spędził w Charkowie, tam też w ubiegłym roku staraniem Grzegorza Seroczyńskiego, Konsula Generalnego RP, któremu bardzo serdecznie dziękuję — rozpoczęto przywracanie Jego pamięci. Cieszymy się, że naszym koncertem inaugurujemy te działania w Polsce, prezentując przy tym K. Gorskiego jako kolejnego polskiego kompozytora, który zafascynowany duchowością i artyzmem muzyki cerkiewnej tworzył ją. Po Koncercie Inauguracyjnym proponuję Państwu trzydniowe spotkanie ze wspaniałymi chórami uczestnikami prezentacji konkursowych.

Do udziału w konkursie zaprosiliśmy najlepsze — naszym zdaniem — chóry ubiegające się o udział w Festiwalu „Hajnówka", starania niektórych trwały kilka lat. Swoje umiejętności zaprezentują chóry amatorskie i zawodowe: parafialne (różnych chrześcijańskich konfesji) oraz świeckie, a także uczelni muzycznych i chóry dziecięce. To jedna wielka rodzina złączona umiłowaniem muzyki cerkiewnej i chóralnego śpiewu. Mamy nadzieję, że uda im się pokonać wszelkie trudności i zaszczycić nas swoją obecnością. Wszyscy wykonawcy są dla nas jednakowo ważni, ale o największą życzliwość i o najwięcej ciepła proszę dla chórów dziecięcych. Do oceny chórów zaprosiliśmy Jurorów — najlepszych znawców tematu. Wielu z nich jest naszymi laureatami. Najlepsze chóry poznamy w niedzielę 24 maja. Tego dnia zaprezentują się one jeszcze raz — w Koncercie Galowym. Przy okazji bardzo serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom i ludziom, którzy swoją życzliwością wspomogli nas w organizacji tegorocznej edycji Festiwalu.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam życząc najlepszych wrażeń. W imieniu Organizatorów

Mikołaj Buszko — Dyrektor Festiwalu

zdjecie

Szanowni Państwo!
Dostojni Goście!
Panie Dyrektorze!

Ponad ćwierć wieku trwania Festiwalu dowodzi, że jest to impreza niepowtarzalna, o wysokiej randze artystycznej i duchowej. Śpiew cerkiewny sięga bowiem korzeniami początków chrześcijaństwa. Ze swoją duchowością i umiejętnością kreowania nastroju, tworzy klimat przyciągający miłośników muzyki z najdalszych zakątków Polski i świata.

Tegoroczny Festiwal zainauguruje „Liturgia uroczysta" Lesi Diczko w wykonaniu Akademickiego Chóru im. W. Palkina Filharmonii w Charkowie oraz śpiew połączonych chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy. To swoisty dialog, który uczy, wychowuje i wzrusza. Dialog tak ważny nie tylko tu w województwie podlaskim, ale przede wszystkim w zjednoczonej Europie, której cząstkę stanowimy już od 5 lat.

Witam przybyłych Dostojnych Gości, a przede wszystkim Chóry z Białorusi, Estonii, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski. Wyrażam ogromną radość, że i w tym roku śpiewcerkiewnypopłynie z Białegostoku — stolicy województwa podlaskiego przez Warszawę, aż do Krakowa.

Serdecznie dziękuję Organizatorom Festiwalu za ich trud. Jurorom życzę trafnych decyzji, Artystom ciepła i radości płynącej z gościnnej ziemi podlaskiej, Uczestnikom Festiwalu jak najgłębszych przeżyć duchowych i artystycznych wynikających ze spotkania z przepięknym śpiewem cerkiewnym.

Wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam.

Jarosław Zygmunt Dworzański — Marszałek Województwa Podlaskiego

 

wstecz


Copyright © Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej — Hajnówka 2004