Nr 2 (25), 2 czerwca 2002 r.

Inaczej ale równie pięknie. Inauguracja XXI MFMC – Hajnówka 2002

Uroczystość inauguracji tegorocznej XXI edycji Festiwalu tradycyjnie rozpoczęła się hymnem „Gaude Mater Polonia". W pięknym wschodnim stylu zaśpiewał go ubiegłoroczny laureat - męski chór „Swietilen" Staroczerkaskiego Monasteru św. Dymitra Dońskiego z Rostowa nad Donem.

Po raz pierwszy inauguracja - jak też przesłuchania konkursowe - nie odbywała się w cerkwi, a w Sali Kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury. - Jest to wynik wielkiego nieporozumienia -powiedział podczas otwarcia dyrektor Festiwalu Mikołaj Buszko - i wierzę, że jest to nieporozumienie chwilowe.

Na inaugurację licznie przybyli hajnowianie i wierni sympatycy imprezy z różnych miast Polski. Na 400-osobowej widowni puste były tylko miejsca w pierwszych rzędach, zarezerwowane dla samorządowych władz Hajnówki, przedstawicieli Cerkwi i rządu RP. Organizatorom było szczególnie przykro, że nie pojawił się burmistrz Anatol Ochryciuk.

-Okazuje się, że impreza, która rozsławia Hajnówkę, nie jest godna uwagi i czasu gospodarza miasta - powiedział dyrektor Buszko. Przeprosił też on wszystkich wykonawców i uczestników dotychczasowych dwudziestu edycji Festiwalu za niemiłe słowa i niesprawiedliwe osądy, kierowane pod ich adresem - „chociaż nie jesteśmy autorami tych ocen, ale jako organizatorzy i gospodarze Festiwalu uważamy za stosowne przeprosić".

Na uroczystość przybyli m.in.: o. Kirył, proboszcz Ormiańskiej Cerkwi Apostolskiej, ks. Marian Świerczyński, proboszcz parafii rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Anatol Borowik, dyrektor gabinetu wojewody podlaskiego, Grażyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Artystycznej Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Pacholska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, Jerzy Muszyński, prezes Radia Białystok, Eugeniusz Saczko, przewodniczący Rady Miasta Hajnówka, radni miejscy i powiatowi, Eugeniusz Wappa, przewodniczący Związku Białoruskiego w RP, Oleg Łatyszonek. przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Historycznego, Jan Suchodoła, dyrektor BPH PBK O/Hajnówka i Eugeniusz Kabatc, pisarz z Warszawy.

Otwierając Festiwal, dyrektor Buszko odczytał „ojcowskie życzenia i patriarsze błogosławieństwo" od patriarchy Konstantynopola Bartolomeusza I, a także listy od biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza i - po białorusku - konsula generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku, Michała Aleksiejczyka.

Po części oficjalnej chór „Swietilen" pod dyrekcją Siergieja Piwowarowa wykonał godzinny koncert inauguracyjny, złożony z 20-tu kompozycji muzyki cerkiewnej, m.in. wybitnych kompozytorów rosyjskich, Rachmaninowa, Czesnokowa i Trubaczowa, a także utwór przewodniczącego jury, prof. Romualda Twardowskiego. Dla słuchaczy była to uczta duchowa na najwyższym poziomie. Czyste, melodyjne głosy zachwyciły zarówno wytrawnych melomanów, jak i ludzi, którzy nie mają zbyt wielkiego wyrobienia muzycznego.

Klimat niezwykłej duchowości płynącej ze sceny muzyki dopełniała piękna scenografia ze stylizowanymi konturami cerkwi, w ciepłych, harmonijnych kolorach.

Jerzy Chmielewski

 

wstecz
 

Copyright © Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej — Hajnówka 2004