Nr 2 (4), maj 1994r.

W OKU CYKLONU

Mikołaj Buszko

Zaczyna pracę nad kolejnym Festiwalem już w trakcie trwającego Festiwalu. Potem czuwa nad całością, prowadzi koncerty (na zmianę z ks. Michałem Niegierewiczem), wita i żegna gości, udziela wywiadów, bywa na ogniskach. Przy tym wszystkim myśli, jak zdobyć pieniądze na ten i kolejny Festiwal.

Irena Parfieniuk

Przez cały rok prowadzi sekretariat Festiwalu (jest równocześnie kierownikiem działu usług HDK i kadrową). W czasie Festiwalu kieruje biurem organizacyjnym. O skali przedsięwzięcia nad którym czuwa świadczą liczby: 1130 chórzystów, 50 osób różnych (jurorzy, goście, dziennikarze...). Ludzie, którymi kieruje Irena podczas Festiwalu, to: wszyscy pracownicy HDK, 30 opiekunów chórów, 50 społeczników z Hajnówki i okolic, 40 osób młodzieży z Bractwa Prawosławnego.

Irena "zgrywa" całość. Przekazuje chóry opiekunom, dzwoni do służb granicznych (jeśli grupa ma kłopoty), wysyła uczestników na noclegi ( w Hajnówce, Białowieży, Bondarach i Białymstoku) a także wydaje prowiant na ognisko. Spotkać ją można w biurze o każdej porze.

Sławomir Kaliszuk

"Trzyma" kasę (jest głównym księgowym w HDK).

Zastać go można w biurze przy liczeniu i wypisywaniu kartek na posiłki, telefonowaniu do banku.

Rościsław Kuncewicz

Kierownik administracyjny HDK. Zajmuje się m.in. nagłośnieniem i oświetleniem pomieszczenia, w którym odbywają się koncerty, dba o transport. Jemu podlegają sprawy wydawnicze, reklamowe (znaczki, torebki, widokówki, medaliony...).

Każdego dnia można kupić przed soborem i w biurze kasety z nagraniami z koncertów z poprzedniego dnia.

Mało kto wie, że to zasługa Rościsława Kuncewicza i jego współpracowników.

Halina Wojskowicz

Zastępca dyrektora do spraw merytorycznych w HDK. Od 1990 roku (wtedy zaczęła pracować w HDK) przygotowuje foldery na każdy Festiwal. Na początku maja materiały do programu są już prawie gotowe, później kilka korekt i folder trafia do zainteresowanych. Potem wysyła teleksy do mediów informując o Festiwalu (w tym roku wysyła 40 teleksów). Halina opracowuje również program koncertów towarzyszących dla chórów, które wystąpiły w konkursie.

Halina Wojskowicz: - W tym roku będzie czternaście koncertów w różnych miastach Polski. Dyrektor Mikołaj Buszko wpadł na pomysł mini festiwalu (bez jurorów) w Białymstoku. Pomysł został zaakceptowany przez arcybiskupa Sawę. W czwartek, piątek i sobotę w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku odbywają się koncerty chórów (dziesięciu). Cieszy mnie rokroczne zainteresowanie naszymi koncertami katolickiego środowiska w Łapach.

Halina Wojskowicz zajmuje się także częścią rozrywkową Festiwalu. Każdego wieczoru wyrusza z chórzystami na ognisko do Starej Białowieży.

Michał Bołtryk

 

wstecz
 

Copyright © Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej — Hajnówka 2004