Nr 2 (16), 26 maja 1999r.

ARCHITEKTURA PODLASIA W RYSUNKACH WŁADYSŁAWA PIETRUKA

Architektura Podlasia w rysunkach Władysława Pietruka - taki tytuł nosi wystawa, przygotowana z okazji dwudziestu lat twórczej pracy artysty, a otwarta 12 maja w foyer Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, zaś 23 maja przeniesiona do Hajnowskiego Domu Kultury. Tu towarzyszyła otwarciu osiemnastego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej.

Dwadzieścia lat pracy twórczej Władysława Pietruka to prawie tysiąc rysunków. Cerkwie, kaplice, kościoły, dwory, pałace, ale także drewniane chaty, studnie, spichlerze, stają się "bohaterami" prac. A wszystko zazwyczaj wtopione w bujną przyrodę, która zdaje się nieraz kipieć pod piórkiem rysownika i wylewać poza ramy obrazu, zwłaszcza w najnowszych pracach. Wielkie nasycenie finezyjną linią w obrębie jednej pracy stwarza owo poczucie obfitości, jaką widza chce obdarzyć artysta.

Tylko gra bieli i czerni, a jak doskonale potrafi wydobyć perspektywę, plany, a zwłaszcza rozlewające się po krajobrazie słoneczne światło, przesiane przez koronkę liści i konarów drzew. Grafika, chociaż czarno-biała, staje się niczym słońcem malowana, a jednocześnie, z powodu braku kolorów, jakby zyskuje na elegancji, skupia uwagę widza na formie i szczególe. Nie rozprasza.

Grafika jest techniką trudną, wymagającą wręcz benedyktyńskiej cierpliwości, uwagi i skupienia. Może dlatego jest tak rzadko uprawiana przez współczesnych plastyków.

Władysław Pietruk łączy artyzm z dobrym rzemiosłem. Wiele jego prac ma jakby charakter użytkowy, powstaje na zamówienie, tworząc później teczki rysunków.

Żyjemy w czasach, w których ludzie, wspierani zwłaszcza przez programy komputerowe, nastawieni są na łatwe i szybkie efekty. Władysław Pietruk wybrał trudną drogę, swego rodzaju rękodzieło artystyczne. Myślę, że ono zostanie docenione, zwłaszcza przez potomnych, którzy w tych rysunkach, oprócz artyzmu, dostrzegą również kronikę naszych czasów, piórkiem rysowaną.

 

Władysław Pietruk urodził się w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz. jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wyższą Szkołę Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku w Niemczech.

Wystawiał swoje prace w Niemczech w Lipsku, Rostoku, Berlinie, Ilmenau, Leimen. a w kraju w Białymstoku. Przasnyszu. Siemiatyczach.

Obecnie zajmuje się prawie wyłącznie rysowaniem i pracą wydawniczą.

Anna Radziukiewicz

 

wstecz
 

Copyright © Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej — Hajnówka 2004